Mobbing w pracy. Co mówi kodeks pracy? Jak bronić się przed przemocą psychiczną?

i

Autor: pixabay.com pixabay.com - zdjęcie ilustracyjne

Mobbing w pracy. Co mówi kodeks pracy? Jak bronić się przed przemocą psychiczną?

2023-02-02 14:20

Aktualne statystyki pokazują, że mobbing w pracy jest zjawiskiem marginalnym. Niemniej eksperci przekonują, że w niektórych branżach problem jest spory. Co to jest mobbing w pracy? Jak bronić się przed przemocą psychiczną i gdzie szukać pomocy?

Mobbing – definicja

Definicję tego słowa warto znać, nawet jeśli aktualne statystyki sugerują, że jedynie 5-10 proc. pracowników w ciągu swojej kariery doświadcza zjawiska przemocy psychicznej w pracy. Bywa jednak tak, że w niektórych branżach jest ono częściej spotykane. Chodzi o pracę w:

  • oświacie,
  • ochronie zdrowia,
  • administracji publicznej.

Mobbing na podstawie Kodeksu Pracy jest świadomym, uporczywym nękaniem psychicznym pracownika w sposób werbalny lub niewerbalny przez przełożonego lub współpracownika, a nawet większą liczbę osób lub całą organizację (osoby nią zarządzające). W efekcie takiego zachowania pracownik jest w złym stanie psychicznym, przejawiającym się obniżoną samooceną, poczuciem odosobnienia, a nawet stanami lękowymi.

Mobbing w pracy – przykłady

Mobbing jest zjawiskiem o tyle problematycznym, bo może przyjmować naprawdę różne formy. I one mogą w naprawdę różnorodny sposób wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Te działania mobbingowe to:

  • wpływanie negatywne na proces komunikacji,
  • wpływanie negatywne na relacje międzypracowniczne,
  • wpływanie negatywne na postrzeganie pracownika w środowisku pracy,
  • wpływanie negatywne na pozycję zawodową pracownika,
  • wywieranie szkodliwego wpływu na zdrowie pracownika.

Mobbing – jak bronić się przed przemocą psychiczną?

Eksperci przekonują, że najlepszą obroną przed mobbingiem jest świadomość pracownika o tym, iż takie zjawisko istnieje. Dlatego trudniej o prześladowania psychiczne w pracy w tych miejscach, gdzie pewne szkolenia zostały już przeprowadzone, a w firmie istnieją jasne procedury w przypadku zaistnienia zjawiska.

Jeśli natomiast do mobbingu już dojdzie, najpierw warto zwrócić się do kolegów z zespołu. W dalszej kolejności powinna być rozmowa z inspektorem BHP, społecznym inspektorem pracy lub z kimś z działu HR.

Jak udowodnić mobbing w pracy?

I to jest najtrudniejszy moment, bo udowodnienie mobbingu w miejscu pracy zawsze leży po stronie pracownika. O wszystkim oczywiście decyduje sąd, ale to ofiary muszą przedstawić wymiarowi sprawiedliwości dowody. Kolejna kwestia, to długość śledztw. Każde zazwyczaj trwa latami, a przesłuchiwania świadków (czyli kolegów z pracy) często wpływa później na atmosferę w zakładzie.

Raport Złotorowicza: Ekspertka wyjaśnia czym jest mobbing. Ta definicja stawia sprawę jasno

Źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl