Powołania do armii 2023. Kto otrzyma wezwanie do służby wojskowej?
Wielkie obowiązkowe ćwiczenia wojskowe obejmą żołnierzy pasywnej rezerwy. Według wielu źródeł do służby powołanych może zostać nawet 200 tys. rezerwistów. O kogo zatem chodzi? Kto może liczyć na otrzymanie listy z Wojskowego Centrum Rekrutacji? Chodzi tu o:
- osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej;
- osoby, które przeszły kwalifikację wojskową, ale nie odbyły czynnej służby i nie złożyły przysięgi;
- osoby, które mają jakikolwiek kurs wojskowy (WOT, miesięczny kurs w dobrowolnej służbie wojskowej) ale nie złożyły przysięgi wojskowej;
- osoby które złożyły przysięgę wojskową, mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej i nie są zainteresowane służbą w wojsku.
ZOBACZ TAKŻE: Żołnierze będą mieli swoje 400 plus! Sprawdź o ile wzrośnie płaca w armii po podwyżkach
Powołania do wojska w 2023 roku. Kto uniknie wezwania do armii?
Kto zatem nie musi się obawiać listu z WCR? Kto nie zostanie powołany na ćwiczenia wojskowe? W poniższej galerii publikujemy listę kryteriów Wojska Polskiego.
Ile będzie trwało szkolenie wojskowe?
Rezerwiści pasywni w ciągu roku powoływani są na ćwiczenia na taki okres:
- jednodniowe,
- krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni,
- długotrwałe – trwające nieprzerwanie do 90 dni,
- rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.
Warto pamiętać, że czas trwania ćwiczeń żołnierza pasywnej rezerwy w ciągu jednego roku nie może być dłuższy niż 90 dni. A manewry trwające do 24h nie mogą się odbywać częściej niż trzy razy w roku.
Listen on Spreaker.