Ustawa o obronie ojczyzny jasno przedstawia różnice między aktywną służbą wojskową a służbę w rezerwie. Ta druga ma na celu zapewnienie właściwych potrzeb uzupełnienia Sił Zbrojnych i można ją podzielić na:
- aktywną rezerwę,
- pasywną rezerwę.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Uczeń czy poborowy? Polskie wojsko z danymi o sprawności fizycznej dzieci
Do pierwszej należą wszyscy, którzy wyrazili chęć i sami zgłosili się do aktywnej rezerwy (i nie ukończyły 55. roku życia). Do drugiej kategorii należą wszyscy pozostali. Oznacza to, że każdy dorosły mężczyzna, który przeszedł kwalifikację wojskową i została mu nadana kategoria wojskowa, przechodzi do rezerwy pasywnej. Pojęcie to wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny. I takich ludzi w Polsce są obecnie miliony.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 6 godzin na stawienie się do wojska albo trzy lata więzienia. Weszło nowe rozporządzenie MON
Listy z wezwaniem do wojska
Wielkie obowiązkowe ćwiczenia rezerwy w 2024 r. będą dotyczyły właśnie tej drugiej kategorii rezerwistów. Zgodnie z projektem rozporządzenia MON wezwania do wojska w tym roku ponownie otrzyma nawet 200 tys. Polaków. Według aktualnych informacji z polskiej armii w tym roku na ćwiczenia wojskowe wzywani będą głównie ci, którzy w przeszłości mieli z wojskiem kontakt nieco większy niż tylko kwalifikacja wojskowa. Będą jednak wyjątki. Na obowiązkowe ćwiczenia rezerwy będą zapraszani przedstawiciele zawodów najbardziej pożądanych przez wojsko. Ich listę znajdziesz w galerii poniżej.