Nowa jednostka Wojska Polskiego na Podlasiu
Jak podkreślił minister Mariusz Błaszczak, powołanie batalionu czołgów w Czartajewie, w gminie Siemiatycze, ma na celu wzmocnienie obrony na kierunku ewentualnego ataku ze strony Rosji i Białorusi. "Mamy świadomość zagrożeń, doskonale zdajemy sobie sprawę, że władcy Kremla rozpętali wojnę, ponieważ chcą odbudować imperium rosyjskie, które zawsze było niebezpieczne dla swoich sąsiadów. Aby nie dopuścić do zaatakowania naszej ojczyzny wzmacniamy wojsko polskie, powołujemy do życia nowe jednostki. Tu nie było jednostki wojskowej, ale ona jest konieczna, aby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyzny" – powiedział.
Jednostka wojskowa w Czartajewie
Jak poinformowało MON, W Czartajewie funkcjonuje już obozowisko kontenerowe z niezbędną infrastrukturą socjalno-bytową. Planowana jest rozbudowa stałej infrastruktury. Początkowo w Czartajewie będzie stacjonowało ponad stu żołnierzy.Oprócz zakupionych niedawno koreańskich czołgów K2, będą tam stacjonowały moździerze Rak i zestawy przeciwlotnicze Poprad.
Jak mówił dowódca 1. Dywizji Piechoty Legionów gen. dyw. Norbert Iwanowski, batalion czołgów, który będzie stacjonował w Czartajewie jest wysuniętą bazą operacyjną brygady pancernej z siedzibą w Czerwonym Borze (Podlaskie). Podkreślił, że operacyjnie zależało im na tym, aby batalion z sąsiednimi jednostkami 18. Dywizji Zmechanizowanej "tworzył barierę w przypadku agresywnego zachowania potencjalnego przeciwnika, jakim jest Federacja Rosyjska i Białoruś". Iwanowski wymienił, że podstawowym sprzętem tej jednostki będą czołgi K2 i BWP "Borsuk", a także armatohaubice K9.
Z informacji przekazanych przez MON, wynika, że obecnie w jednostce stacjonuje ok. 100 żołnierzy. Jak przekazał w niedzielę dziennikarzom wiceminister obrony narodowej Michał Wiśniewski, docelowo w Czartajewie ma stacjonować ok. 500-600 żołnierzy.
Nowa jednostka wojskowa - kiedy będzie gotowa?
Wiśniewski podkreślił też, że jednostka w Czartajewie powstała bardzo szybko, w trzy miesiące. Obecnie jest to jednostka kontenerowa, ale - jak zauważył wiceminister - jest to pierwszy etap, bo chodziło o to, żeby jak najszybciej działało tu wojsko. Powiedział, że kolejnym etapem jest to, aby jak najszybciej rozpocząć prace budowlane. Poinformował, że na ukończeniu są prace architektoniczne; przetargi najprawdopodobniej mogłyby ruszyć w przyszłym roku.