Nowe jednostki wojskowe w miastach na Podlasiu. Sprawdź, gdzie powstaną!

i

Autor: PAP/Tomasz Waszczuk Na zdjęciu koreańskie samobieżne armatohaubice K9 dla żołnierzy Wojska Polskiego, prezentowane na terenie bazy 11. Mazurskiego Pułku Artylerii w Węgorzewie

Nowe jednostki wojskowe w kilku miastach na Podlasiu. Sprawdź, gdzie powstaną!

2023-01-30 16:35

Nowe jednostki wojskowe w województwie podlaskim już niedługo staną się faktem. Tak wynika ze słów najważniejszych osób w polskim wojsku. Oprócz Kolna i Grajewa, jeszcze w kilku miastach w województwie podlaskim powstaną nowe jednostki wojskowe - zapowiedział w połowie grudnia wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Nowe jednostki wojskowe w województwie podlaskim

W ostatnich tygodniach resort obrony narodowej podpisał umowy z samorządami Kolna i Grajewa, w sprawie przekazania przez te podlaskie samorządy nieruchomości dla nowych jednostek wojskowych.

"Rozmawiamy z władzami samorządowymi jeszcze kilku powiatów województwa podlaskiego, ale nie chcę uprzedzać faktów" - poinformował Błaszczak w publicznym Radiu Białystok. Jak dodał, w założeniu jednostki mają być blisko miejsc zamieszkania żołnierzy. "Nasze doświadczenia jasno wskazują, że jest większe zainteresowanie, jeżeli mogą żołnierze pełnić służbę w miejscu lub niedaleko miejsca, w którym mieszkają. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom" - podkreślił szef MON.

Dopytywany, czy takim miejscem lokalizacji kolejnej jednostki mogą być Siemiatycze minister przyznał, że rozmawiał o tym z władzami powiatu. "Najpierw doprowadzimy sprawę do finału, a potem będziemy ogłaszać tę informację" - zaznaczył Błaszczak.

Trasa S8 kluczowa dla bezpieczeństwa państwa

We wtorek rząd zapowiedział budowę w standardzie drogi ekspresowej trasy S8 z Białegostoku w kierunku granicy z Litwą - do węzła drogowego Raczki koło Suwałk. Inwestycja została wymieniona w rządowym programie budowy dróg krajowych, autostrad i dróg ekspresowych w Polsce do 2030 roku, z perspektywą do 2033 roku.

Błaszczak powiedział, że cel tej inwestycji związany jest też z bezpieczeństwem państwa. "Podstawowa sprawa to jest połączenie komunikacyjne służące mieszkańcom województwa podlaskiego, ale również cel militarny realizujemy w ten sposób. Zależy nam na tym, żeby wzmocnić relacje sojusznicze. Myślę tu przede wszystkim o naszym partnerze litewskim, ale oczywiście wojska sojusznicze, także USA, ćwiczą w Polsce i na Litwie, a więc ten szlak ma również ważne znaczenie dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny" - dodał szef MON.