Młody Innowator 2022. Uczniowie z Białegostoku opracowali rękawicę tłumaczącą język migowy

i

Autor: Wikimedia commons Młody Innowator 2022. Uczniowie z Białegostoku opracowali rękawicę tłumaczącą język migowy

Młody Innowator 2022. Uczniowie z Białegostoku opracowali rękawicę tłumaczącą język migowy

2022-06-02 9:17

Innowacyjną rękawicę tłumacząca język migowy opracowali uczniowie drugiej klasy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Ich rozwiązanie zdobyło pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie Młody Innowator 2022.

Ewa Karp, Paweł Buczyński, Jakub Kokoszkiewicz, Michał Łukaszuk i Konrad Olifier z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej są pomysłodawcami i twórcami Sensorycznego Tłumacza Języka Migowego, czyli STJM.

- Na pomysł zbudowania STJM wpadłem po tym, jak moja mama, która jest policjantką, opowiedziała mi o interwencji z udziałem osoby niemej - opowiada Konrad Olifier, uczeń klasy o profilu matematyczno-fizyczno-informatycznym. - Mimo, że kiedyś miała szkolenie z podstaw migania, wzajemne zrozumienie się było bardzo trudne.

Młody Innowator 2022. Uczniowie z Białegostoku wyróżnieni

Dlatego białostocki uczeń wraz z kolegami z klasy postanowił stworzyć coś, co okaże się pomocne w tego typu sytuacjach. Zdecydowali, że będzie to rękawica. Prace nad projektem rozpoczęły się we wrześniu 2021 roku podczas zajęć z robotyki prowadzonych przez nauczyciela Grzegorza Nowika, opiekuna zespołu młodych wynalazców.

Rękawicę ubiera człowiek, który miga. STJM działa w oparciu w szereg czujników zbierających informacje o ułożeniu poszczególnych palców, ale też całej dłoni. Następnie zgromadzone dane są interpretowane i zamieniane na alfabet migowy. Gdy rękawica ostatecznie rozpozna pokazywane przez migającą osobę litery, wysyła je do telefonu (osoby, która nie zna języka migowego), gdzie są wyświetlane na specjalnej, także napisanej przez uczniów, aplikacji.

Uczniowie z Białegostoku opracowali rękawicę

Rozwiązanie pozwala to na płynną komunikację między osobami migającymi i tymi, które języka migowego nie znają. Zdaniem autorów może znaleźć zastosowanie zarówno przy nauce języka migowego, jak i np. podczas interwencji służb ratowniczych.

Wynalazek licealistów z Białegostoku doceniło już wielu ekspertów. 18 maja br. zostali laureatami pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie Młody Innowator 2022, a ich rozwiązanie zostanie zaprezentowane podczas międzynarodowej wystawy wynalazków IWIS (International Warsaw Invention Show) w październiku.

KRZYSZTOF KRAWCZYK aka TRAPCZYK, czyli DRUGIE ŻYCIE wielkich hitów | ESKA XD - Ale to już było! #50