Wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Zamknięte granice, galerie i restauracje

i

Autor: Twitter: Kancelaria Premiera

Koronawirus: Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Co to oznacza? [ZASADY, SKUTKI]

2020-03-13 21:23

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego. Zamknięte będą granice, a działalność sklepów ograniczona. Co oznacza stan zahrożenia epidemicznego w Polsce? Jakie są jego zasady i skutki? Sprawdź na ESKA.PL Białystok. Stan zagrożenia epidemicznego dotyczy całego kraju, a zatem obowiązuje również w Białymstoku i województwie podlaskim.

Koronawirus w Polsce. Śledź na bieżąco nasz raport 24H- sytuację związaną z koronawirusem w Białymstoku i województwie podlaskim: Koronawirus - Białystok i województwo podlaskie NA ŻYWO. Raport 24H [RELACJA]

Koronawirus: Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Co to oznacza?

Podczas specjalnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Jego skutki odczujemy już od tego weekendu. Pierwsze ograniczenia obowiązywać będą od soboty, 14 marca. Kolejne wejdą w życie w niedzielę, 15 marca.

Z czym wiąże się stan zagrożenia epidemicznego? Jakie są jego zasady? Czy zamknięte będą sklepy, galerie handlowe, apteki, granice państwa? Na te pytania odpowiadamy na ESKA.PL Białystok.

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce - zasady, skutki

od niedzieli 15 marca obowiązuje:

  • zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców;
  • kwarantanna domowa dla wjeżdżających na terytorium RP;
  • zawieszenie międzynarodowych połączeń osobowych lotniczych i kolejowych (granice zostaną otwarte dla przepływu towarów).

od soboty 14 marca:

  • działalność galerii handlowych zostanie ograniczona (pozostaną w nich otwarte sklepy spożywcze, apteki, drogerie czy pralnie;
  • zawieszona będzie działalności wszystkich restauracji, pubów, klubów, barów i kasyn. (Można zamawiać jedzenie na wynos);
  • nie mogą odbywać się zgromadzenia powyżej 50 osób (w tym zgromadzenia państwowe i religijne);
  • utrzymane zostają czartery, którymi Polacy będą mogli wrócić do kraju. Wewnątrzkrajowy ruch samolotowy, kolejowy i samochodowy pozostaje bez zmian;
  • sklepy, banki i punkty usługowe pozostają otwarte
Wprowadzono stan zagrożenia epidemiologicznego. Czeka nas wiele ograniczeń.

Koronawirus w Polsce: Stan zagrożenia epidemicznego. Do kiedy potrwa?

- Przed nami czas społecznej próby, czas solidarności międzypokoleniowej. W sytuacji zagrożenia jesteśmy wspólnotą, jedną drużyną. Naszym atutem będzie spokój. Wierzę, że przejdziemy tę epidemię bezpieczniej niż pozostałe kraje - mówił w trakcie konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z informacjami, które przekazał rząd, stan zagrożenia epidemicznego obowiązywać będzie najpierw przez okres 10 dni, z możliwością przedłużenia nawet do 1 miesiąca. Wszystko zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja związana z koronawirusem w Polsce. Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego ma ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się COVID. Przypomnijmy, że 13 marca w Polsce potwierdzono 68 przypadków koronawirusa. Jedna osoba zmarła. 521 osób jest hospitalizowanych, 3151 osób zostało objętych kwarantanną, 17784 osoby zostały objęte nadzorem epidemiologicznym.

- Wprowadzamy tymczasowy zakaz wjazdu do Polski dotyczy cudzoziemców - dodał premier podczas konferencji. - Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze pasażerskie, ale także połączenia kolejowe, one zostaną wstrzymane od niedzieli, od godziny 0.00 w niedzielę, czyli w nocy z soboty na niedzielę - poinformował premier.

Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce nie oznacza, że do kraju nie będą mogli wrócić Polacy zza granicy. Obywatele Polski, po przekroczeniu granicy, zostaną zarejestrowani i przebadani, a następnie skierowani na 14-dniową kwarantannę domową. 

Koronawirus w Polsce. Ile przypadków? Najnowsze dane - Białystok i województwo podlaskie

Koronawirus z Chin jest już w Polsce. Pierwszy potwierdzony przypadek ogłoszono u 65-latka z Zielonej Góry, który wrócił do naszego kraju z Niemiec. W województwie podlaskim uruchomiono stan podwyższonej gotowości, a także zakazano odwiedzin w szpitalach. Zamknięte są placówki oświatowe, kulturalne, odwołane zostały imprezy o kulturalno-rozrywkowe. 

Chcesz znać bieżącą sytuację związaną z koronawirusem w Białymstoku i województwie podlaskim? Wiedzieć, gdzie się zgłosić, jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy? Poniżej znajdziesz najważniejsze artykuły z naszego regionu i Polski: