Boisz się koronawirusa w Polsce? Niepotrzebnie. Na Podlasiu znaleźli antidotum

2020-03-25 5:13

Rada na koronawirusa w Polsce? Jak podał GIS, jedną z substancji, która skutecznie go zwalcza, jest alkohol. I właśnie po tej informacji Polacy, Czesi, Rosjanie i Słowacy odetchnęli z ulgą. Nie ma się czego bać! Szczególnie na Podlasiu.

Koronawirus w Polsce. Najważniejsze informacje - sytuacja, objawy, potwierdzone przypadki

Koronawirus z Chin jest już w Polsce. Pierwszy potwierdzony przypadek ogłoszono u 65-latka z Zielonej Góry, który wrócił do naszego kraju z Niemiec. W województwie podlaskim uruchomiono stan podwyższonej gotowości, a także zakazano odwiedzin w szpitalach. Chcesz znać bieżącą sytuację związaną z koronawirusem w Polsce? Wiedzieć, gdzie się zgłosić, jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy? Dowiedz się więcej z naszych artykułów:

Nie tylko Koronawirus. Epidemie, które wstrząsnęły światem [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Epidemia "czarnej śmierci" panowała w Europie przede wszystkim w wieku:

Szukasz POZYTYWNYCH INFORMACJI z Białegostoku i okolic? Dołącz do naszej nowej grupy: Pozytywny Białystok. Tylko pozytywne informacje, ogłoszenia, wydarzenia

Koronawirus w Polsce. Dwa nowe przypadki koronawirusa. Stan na 8 marca 2020

Koronawirus w Polsce zbiera kolejne żniwa. Dwa nowe przypadki zachorowania na COVID-19 w Polsce potwierdzono w Warszawie i Raciborzu. 8 marca 2020 roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że obecność koronawirusa stwierdzono po badaniach laboratoryjnych u kobiety z województwa mazowieckiego oraz mężczyzny z województwa śląskiego. Obaj chory to osoby w sile wieku. Stan ich zdrowia lekarze oceniają jako dobry.

Pacjenci to osoby w sile wieku. Oboje są w stanie dobrym. Służby sanitarno-epidemiologiczne docierają do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z zarażonymi. Część osób już trafiła na kwarantannę. Stan przebadanych próbek na dzisiejszy poranek: 1154, z czego 8 pozytywnych - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

W województwie podlaskim nie odnotowano na razie żadnego przypadku zachorowania na koronawirusa z Chin. Potwierdzone przypadki najbliżej naszego regionu są w Ostródzie i Warszawie.

Kompendium wiedzy o koronawirusie - sprawdź, czy wiesz wszystko!

Pytanie 1 z 7
Czy jedzenie czosnku uchroni nas przed zachorowaniem?
Czosnek

Koronawirus z Chin w Polsce? Aktualności na 2 marca 2020 [02.03.2020]

Według oficjalnych informacji ministerstwa zdrowia koronawirus z Chin na razie nie dotarł do Polski. Minister zdrowia Łukasz Szumowski nie potwierdził żadnego przypadku zachorowania na COVID-19 w naszym kraju. Na poniedziałek, 2 marca, na godzinę 10 zaplanowano specjalną konferencję prasową. Podczas niej rząd ma przedstawić informacje dotyczące procedur działania w przypadku odkrycia pierwszych przypadków koronawirusa w Polsce. 

W niedzielę, 1 marca, na stronie Sejmu pojawił się Rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. W dokumencie zawarte są procedury o środkach, jakie w razie potrzeby mają zostać podejmowane wobec osób zagrożonych koronawirusem lub mogących być jego potencjalnymi nosicielami. To m.in.

 • przymusowe wysyłanie pracowników na pracę zdalną,
 • zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka lub szkoły dziecka,
 • możliwość szybkiej budowy specjalnego szpitala bez zbędnej biurokracji.

O godz. 10 rozpoczęła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli władz. - W tej chwili nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. Ufam, że nikt na tej sali nie będzie wykorzystywał strachu przed epidemią koronawirusa do walk partyjnych - deklarował na niej Łukasz Szumowski.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski o koronawirusie

Znane polskie marki. Wiesz skąd są?

Pytanie 1 z 10
Mlekovita to marka z:
Mlekovita

Koronawirus w Polsce? Nie ma się czego bać. Na Podlasiu wynaleźli antidotum

Czasami w obliczu niebezpieczeństwa i strachu nie pozostaje nic innego jak... śmiać się z nich. Koronawirus z Chin to w ostatnich dniach jeden z najgorętszych tematów na świecie i w Polsce. Wielu z nas zastanawia się, czy groźny wirus z Wuhan dotarł do naszego kraju.

Czytaj też: Na Podlasiu już wiedzą, jak wygląda koronawirus! Chcesz zobaczyć? [FOTO]

Czy jest się czego obawiać? Co poniektórzy gorączkowo szukają nowych informacji. Inni natomiast postanawiają podejść do koronowirusa z Chin z dystansem.

Koronawirus z Chin dotarł do Polski? Sprawdź, gdzie jest [INTERAKTYWNA MAPA ONLINE]

Z ów dystansu i potrzeby radzenia sobie z problemami za pomocą śmiechu biorą się memy. Nie zabrakło ich również w przypadku koronawirusa z Chin. Niektóre głoszą, że Podlasie jako pierwszy region w Polsce wynalazł antidotum na wirusa z Wuhan.

Jakie? Sprawdźcie sami!

Koronawirus w Polsce. Memy o koronawirusie

Tego, czym są memy, nie trzeba dziś nikomu tłumaczyć. Są formą odreagowania stresu, złości i frustracji. Podobny cel ma geloterapia, czyli terapia śmiechem, służąca m.in.:

 • wykształceniu umiejętności rozładowania napięć emocjonalnych i stresu,
 • profilaktyce zdrowia.

Wirus z Chin. 50 osób z województwa śląskiego pod obserwacją. WHO ogłosiło stan zagrożenia

Do propagatorów tego rodzaju terapii należał Norman Cousins - amerykański dziennikarz polityczny, pisarz, profesor i orędownik pokoju na świecie. Mężczyzna chorujący na zapalenie stawów – bolesną chorobę zwyrodnieniową – wprowadził do swojego życia metodę pozwalającą mu radzić sobie z bólem i skutecznie go zmniejszać. Cousins, nie godząc się z perspektywą przedwczesnej śmierci, zaaplikował sobie terapię śmiechem. 

Największe epidemie w historii świata. Sprawdź swoją wiedzę z historii!

Pytanie 1 z 10
W powieści H. Sienkiewicza "W pustyni i w puszczy" Nel zachorowała na febrę, czyli inaczej mówiąc

Koronawirus z Chin w Polsce - czy są przypadki zakażenia? [02.02.2020]

Koronawirus z Chin to od ponad tygodnia temat przewodni w mediach na całym świecie. Jego epidemia wybuchła w mieście Wuhan. Wirus z Chin szybko rozprzestrzenił się już nie tylko w tym azjatyckim kraju. Przywieźli go do Europy turyści z Chin.

Pierwsze potwierdzone przypadki zakażenia odnotowano już m.in. w Niemczech i Francji. Niestety, nie obyło się bez ofiar śmiertelnych.

- 259 osób zmarło w Chinach w wyniku zarażenia koronawirusem, a liczba zakażonych wzrosła do 11 791 - poinformowały w sobotę, 1 lutego pekińskie media.

Koronawius z Chin. Co to jest? Przyczyny, objawy, jak dochodzi do zakażenia?

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, koronawirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Zrzucają się na... odbudowę bimbrowni w lesie. Nietypowa zbiórka na pomagam.pl

W przypadku kiedy podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka występowania wirusa (obszary te na bieżąco w swoich komunikatach podaje Główny Inspektorat Sanitarny) przyleci do Polski:

 • wszyscy podróżujący samolotem dostają Kartę Lokalizacyjną Pasażera – w której znajduje się prośba o podanie kontaktu i miejsca pobytu;
 • w samolocie – będzie miała miejsce pierwsza weryfikacja czy podróżujący ma objawy choroby np. podwyższoną temperaturę ciała.

Jeśli podróżujący ma objawy i podróżuje z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV, nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia.

Koronawirus z Chin we Włoszech i Hiszpanii. Będzie w Polsce? [26.02.2020]

W drugiej połowie lutego koronawirus z Chin dotarł do kolejnych państw w Europie. Epidemia COVID-19 wybuchła na Północy Włoch. Odizolowano tam 11 gmin w Lombardii i Wenecji Euganejskiej. Do 25 lutego z powodu koronawirusa z Wuhan zmarło tam już 7 osób. Szokującą relację z epicentrum epidemii przedstawiła białostoczanka od kilku lat mieszkająca we Włoszech, właśnie w regionie objętym kwarantanną: Koronawirus w Polsce? We Włoszech jest Polka. Szokująca relacja ze środka epidemii.

Panika po stwierdzeniu koronawirusa z Chin wybuchła także na Teneryfie w Hiszpanii. W jednym z hoteli ognisko COVID-19 wykryto u przebywającego tam lekarza. Wśród turystów uwięzionych na wyspie są Polacy. Nowy koronawirus zabił już około 2,7 tys. osób, w większości w Chinach, i rozprzestrzenił się w ponad 30 krajach poza Chinami. Czy przedostanie się także do Polski?

Koronawirus w Polsce? Gdzie się przebadać - szpitale i laboratoria

Na razie nie ma ani takiego zagrożenia, ani też nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania na COVID-19. Od środy w kraju działać ma 6 nowych laboratoriów przygotowanych na analizowanie próbek, na podstawie których będzie można stwierdzić, czy zachorowali na koronawirusa. Objawy złego stanu zdrowia zgłaszają m.in. Polacy, którzy wrócili z Włoch.

Punkty, w których można przebadać się pod kątem COVID-19 działają również w województwie podlaskim: 

Koronawirus z Chin. W Polsce można się przebadać - lista szpitali w Podlaskiem

Uniwersytecki Szpital Kliniczny (ul. Żurawia 14 w Białymstoku)

 • KLINIKA CHORÓB ZAKAŹNYCH I CHORÓB WĄTROBY
 • KLINIKA CHORÓB ZAKAŹNYCH I HEPATOLOGII Z PODODDZIAŁAMI:OBSERWACYJNYM,ZAKAŻONYCH HIV
 • KLINIKA CHORÓB ZAKAŹNYCH I NEUROINFEKCJI

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny (ul. Waszyngtona 17 w Białymstoku)

 • KLINIKA OBSERWACYJNO - ZAKAŹNA DZIECI

Szpital Wojewódzki w Łomży (al. marszałka Józefa Piłsudskiego)

 • SZPITAL WOJEWÓDZKI IM.KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO W ŁOMŻY
 • ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY Z PODODDZIAŁEM OBSERWACYJNO-ZAKAŹNYM DZIECIĘCYM

Szpital Wojewódzki w Suwałkach (ul. Szpitalna 60)

 • ODDZIAŁ CHORÓB ZAKAŹNYCH

Szpital Ogólny w Grajewie (ul. Konstytucji 3 Maja 34)

 • ODDZIAŁ OBSERWACYJNO - ZAKAŹNY

 Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce (ul. Dowgrida 9)

 • ODDZIAŁ OBSERWACYJNO-ZAKAŹNY

SPZO w Bielsku Podlaskim (ul. Kleszczelowska 1)

 • ODDZIAŁ OBSERWACYJNO- ZAKAŹNY

SPZO w Augustowie (ul. Szpitalna 12)

 • SAMODZIELNY PUBLICZNY ZAKŁAD OPIEKI ZDROWOTNEJ W AUGUSTOWIE
 • ODDZIAŁ OBSERWACYJNO - ZAKAŹNY

Koronawirus z Chin. Jakie są objawy?

Okres wylęgania się wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia.

W przypadku pojawienia się symptomów takich jak:

 • gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza;
 • kaszel;
 • duszność.

...podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.

Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Koronawirus w Polsce. Najważniejsze informacje - sytuacja, objawy, zachorowania, gdzie się zgłosić

Koronawirus z Chin jest już w Polsce. Pierwszy potwierdzony przypadek ogłoszono u 66-latka z Zielonej Góry, który wrócił do naszego kraju z Niemiec. W województwie podlaskim uruchomiono stan podwyższonej gotowości, a także zakazano odwiedzin w szpitalach. Chcesz znać bieżącą sytuację związaną z koronawirusem w Polsce? Wiedzieć, gdzie się zgłosić, jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy? Dowiedz się więcej z naszych artykułów: