Białystok szykuje się na koronawirusa? Przed szpitalem stanęły kontenery [ZDJĘCIA]

2020-03-10 9:42

Koronawirus w Chin w Polsce potwierdzają w kolejnych miastach. Województwo podlaskie nie jest na razie zagrożone epidemią, jednak władze podejmują specjalne środki ostrożności w celu ochrony mieszkańców. Przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku stanęły kontenery. W jakim celu? Szczegóły na ESKA.PL Białystok.

Koronawirus w Polsce. Dlaczego postawiono kontenery przed USK w Białymstoku?

- Przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym stanęły pomieszczenia kontenerowe, w których niedługo wstępnie kwalifikowane będą osoby wchodzące do szpitala - czytamy w komunikacie na stronie Medyka Białostockiego.

W poniedziałek trwały jeszcze montaż instalacji oraz budowa chodników i podjazdów dla niepełnosprawnych. We wtorek odbędą się ćwiczenia i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem od środy wszyscy wchodzący do szpitala będą przechodzić tam wstępne badania. 

Koronawirus. W Polsce zamykają przedszkola i szkoły. Na Podlasiu też powinni?

Takie same kontenery zamontowano w szpitalu zakaźny przy ul. Żurawiej. Te przy USK ustawione są zaraz przed wejściem na SOR. Jak powiedziała w rozmowie z Radiem Białystok rzeczniczka USK Katarzyna Malinowska-Olczyk, w obiektach będą dyżurować ratownik medyczny i pielęgniarka. Przeprowadzą ankietę z pacjentem, zmierza mu temperaturę i zdecydują, czy chory może udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy, czy od razu będzie kierowany na Izbę przyjęć przy Klinice Obserwacyjno-Zakaźnej przy ul.Żurawiej.

Sonda
Czy sądzisz, że szkoły i przedszkola powinny zostać zamknięte?

Kontenery przy USK w Białymstoku i zakaz odwiedzin

Kontenery ustawione przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym mają po 15 metrów kwadratowych powierzchni. Są wyposażone w toaletę i kącik socjalny dla personelu, w którym pracownicy zrobią sobie kawę czy herbatę. Przy kontenerach znajdują się namioty z poczekalnią dla pacjentów.

Obiekty zamontowano w związku z wprowadzonym kilka dni temu zakazem odwiedzin chorych w USK. Wszystko w związku z panującą w Polsce epidemią koronawirusa z Chin. Na teren placówki wchodzić można wyłącznie wejściem obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, od strony UDSK. Zakaz odwiedzin obowiązuje również w klinikach przy ulicy Żurawiej.

Koronawirus z Chin w Polsce. Gdzie się zgłaszać? Lista szpitali i placówek

W związku z koronawirusem - objawami, podejrzeniami czy w celach profilaktycznych - w województwie podlaskim można zgłaszać się do następujących placówek:

  • Augustów, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie, ul. Szpitalna 12
  • Bielsk Podlaski, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim, ul. Kleszczelowskiego 1
  • Hajnówka, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, ul. Doc. Adama Dowgirda 9
  • Grajewo, Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela, ul. Konstytucji 3 Maja 34
  • Suwałki, Szpital Wojewódzki im. dr Ludwika Rydygiera, ul. Szpitalna 60
  • Łomża, Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Al. Marsz. Józefa Piłsudskiego 11
  • Białystok, Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa, ul. Waszyngtona 17
  • Białystok, Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Żurawia 14
Koronawirus instrukcja postępowania

Koronawirus w Polsce. Najważniejsze informacje - sytuacja, objawy, potwierdzone przypadki [10.03.2020]

Koronawirus z Chin jest już w Polsce. Pierwszy potwierdzony przypadek ogłoszono u 65-latka z Zielonej Góry, który wrócił do naszego kraju z Niemiec. W województwie podlaskim uruchomiono stan podwyższonej gotowości, a także zakazano odwiedzin w szpitalach. Chcesz znać bieżącą sytuację związaną z koronawirusem w Polsce? Wiedzieć, gdzie się zgłosić, jeśli zaobserwujesz u siebie niepokojące objawy? Dowiedz się więcej z naszych artykułów: