uczelnia widmo

Kiedyś popularna uczelnia w Białymstoku. Dziś budynek widmo [GALERIA]

2024-04-27 13:44

Uczelnia działała tam przez ponad 20 lat. Ostatni studenci skończyli w nim naukę we wrześniu 2019 roku. Od tego czasu budynek stoi pusty. Niszczeje, porasta grzybem i straszy pustkami. Plany na jego zagospodarowanie na razie nie weszły w życie. Zimą tego roku wybraliśmy się na miejsce z aparatem.

WSAP w Białymstoku. Uczelnia widmo

Wyższa Szkoła Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku została utworzona w 1996 roku. Przez lata w prywatnej szkole studiowały tysiące uczniów. Można było otrzymać tutaj tytuł licencjata i magistra między innymi na takich kierunkach, jak: administracja, bezpieczeństwo narodowe, psychologia czy ekonomia.

Przez ponad 20 lat studenci zdobywali wiedzę w wielkim gmachu budynku przy ul. Świętego Proroka Eliasza na białostockich Dojlidach. Było ich jednak coraz mniej i uczelnia ogłosiła w końcu upadłość. Została pozostawiona w stan likwidacji, a ostatnie osoby miały możliwość dokończenia roku akademickiego 2018/19.

Kiedyś popularna uczelnia w Białymstoku. Dziś budynek niszczeje i straszy pustkami

Tym samym budynek pozostaje nieużytkowany od września 2019 roku. W 2021 r. na licytacji komorniczej za 18 milionów zł odkupiły go władze miasta. Planem na jego zagospodarowanie było przeniesienie tam kilku departamentów urzędu miejskiego.

Niedawno minęły od tego czasu trzy lata, a uczelnia widmo nadal świeci pustkami. Budynek wygląda tak, jakby ktoś z niego wyszedł i już po prostu nie wrócił. Przez szyby widać, że życie się w nim dosłownie zatrzymało.

Po kolejnej zimie bez ogrzewania, dawna uczelnia niszczeje zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Ślady rozpadu zaczynają być na niej coraz bardziej widoczne. Władze zapowiadają jednak dalszą chęć zagospodarowania obiektu. Przeszkodą dotychczas miały być jednak braki w budżecie miasta i realizowane pilniejsze inwestycje.

Zdjęcia niegdyś popularnej uczelni w Białymstoku znajdziecie w galerii zdjęciowej.

Pętla widmo niczym z Czarnobyla. Opuszczona trasa w Krakowie
Listen on Spreaker.