Supraśl to perełka Podlasia. Jedno z elitarnych polskich uzdrowisk
Supraśl powstał około 1500 r. To na wtedy datuje się początek jego oficjalnej historii, gdy osiedlili się tam zakonnicy reguły Świętego Bazylego Wielkiego. Jednak odnajdywane ciągle zabytki z epoki kamienia, brązu i żelaza, wskazują na osadnictwo na tym terenie od co najmniej 2-3 tysięcy lat.
Jest położony nad rzeką Supraśl, od której zyskał swoją nazwę i otoczony Puszczą Knyszyńską.
Status uzdrowiska uzyskał w 1999 r. Wszystko to dzięki walorom ekologicznym miasta, czystości powietrza, czy brakowi ośrodków przemysłowych. Supraśl posiada potwierdzony naukowo mikroklimat, zdrowe powietrze nasycone olejkami eterycznymi pochodzącymi z drzew iglastych, a także złoża leczniczych borowin (znajdujące się w pobliskiej wsi Sokołda).
Monaster, pałac i domy tkaczy. Zabytki i atrakcje Supraśla
Ale Supraśl to nie tylko bogata natura i przyroda. To również liczne zabytki. Ważnym wątkiem miasta jest religia, która od samych początków kształtowała także jego historię.
Najpopularniejszym z zabytków Supraśla jest zatem prawosławny monaster, który wita przyjezdnych niedługo po wjechaniu do miasta. To jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Symbolem miasta od jego początków była i nadal jest gotycka cerkiew Zwiastowania NMP Panny znajdująca się w centralnej części monasteru. Chociaż oryginalną budowlę z początku XVI wieku wysadzono w powietrze w trakcie II wojny światowej, to dzisiaj nad miastem górują wieże zrekonstruowanej świątyni.
Nieopodal, na tej samej ulicy znajdują się dwa kościoły katolickie pochodzące z XIX wieku. Chodzi o neobarokowy rzymskokatolicki kościół parafialny Świętej Trójcy, wybudowany w latach 1861-1865 oraz neogotycki kościół ewangelicko-augsburski z 1870 r.
Mówiąc o Supraślu i jego zabytkach trudno nie wspomnieć także o rodzinie Buchholtzów. Jednej z najsłynniejszych rodzin supraskich fabrykantów. Do dziś jedną z najpopularniejszych budowli miasta jest secesyjny Pałac Buchholtzów (zbudowany w latach 1892-1903), obecnie siedziba Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera. Wrażenie zrobi także Kaplica Buchholtzów położona na cmentarzu ewangelickim.
Oprócz tego w Supraślu znajdziemy m.in takie zabytki jak:
- Zespół kaplicy cmentarnej pw. Wszystkich Świętych
- Cmentarz ewangelicki
- Dom Ludowy
- Dom Ogrodnika
- Dwór Zacherta
- Zespół fabryczny Jansena
- Kaplica św. Jerzego Zwycięzcy
- Drewniane domy tkaczy (XIX w.)
Filmowa saga, bulwary i zalew. Atrakcje Supraśla
Popularne w życiu miasta są również bulwary znajdujące się nad rzeką wraz z systemem wodnym, zalewem i plażą. Te życiem tętnią głównie w okresie letnim, natomiast zimą są świetnym miejscem na spacery.
W Supraślu kręcono sceny do filmów z serii "U Pana Boga", czyli "...za piecem, w ogródku i za miedzą" oraz serial "Blondynka". Na każdym kroku można tam znaleźć ślady, którymi podążali bohaterowie kultowej już sagi.
Z tych, a także wielu innych powodów Supraśl cieszy się ogromną popularnością przez cały rok, zarówno wśród mieszkańców regionu, jak i turystów przyjeżdżających do uzdrowiska z całej Polski i z zagranicy. To miejsce kojarzone nieraz z wiosenno-letnim wypoczynkiem, jest także idealną destynacją na odpoczynek w zimowej aurze.