Kiedy wrócą nocne autobusy w Białymstoku? Nieprędko. Prezydent Truskolaski czeka na pieniądze od rządu

i

Autor: UM Białystok/Dawid Gromadzki Kiedy wrócą nocne autobusy w Białymstoku? Nieprędko. Prezydent Truskolaski czeka na pieniądze od rządu

Komunikacja

Kiedy wrócą nocne autobusy w Białymstoku? Nieprędko. Prezydent Truskolaski czeka na pieniądze od rządu

2023-09-19 11:50

Spór o nocną komunikację w Białymstoku trwa od 2020 roku, a obecnie w obliczu wyborów parlamentarnych jest stale podgrzewany. Przede wszystkim dlatego, że przywrócenia nocny autobusów chcą nie tylko opozycyjni radni, ale również mieszkańcy Białegostoku. Ich prośby ciągle jednak napotykają opór prezydenta Tadeusza Truskolaskiego, który twierdzi, że miasta nie stać na takie rozwiązanie.

Nocna komunikacja w Białymstoku. Czy jeszcze powróci na ulice stolicy Podlasia? Wszystko wskazuje na to, że przy obecnych władzach miejskich jest to raczej niemożliwe. Potwierdza to odpowiedź na interpelację radnego Henryka Dębowskiego, w której polityk apelował o przywrócenie nocnych linii.

Nocne autobusy w Białymstoku

Jeszcze kilka lat, a konkretnie przed pandemią koronawirusa, w Białymstoku kursowało sześć nocnych linii. Od N1 do N6 jeździły po stolicy Podlasia z piątku na sobotę oraz z sobotę na niedzielę, dzięki czemu mieszkańcy miasta mieli możliwość bezpiecznego powrotu do miejsc zamieszkania. Linie zostały wstrzymane w marcu 2020 r. ze względu na pandemię. Od tego czasu minęły trzy lata, a w Białymstoku nadal nie ma nocnych kursów autobusowych. To ewenement na skalę całego kraju, bo tylko stolica Podlasia nie ma takiego transportu.

Kiedy wrócą nocne autobusy w Białymstoku?

Mieszkańcy Białegostoku od lat upominają się o wznowienie nocnej komunikacji miejskiej, regularnie przypominając władzom miasta o swoich potrzebach. Ci jak dotąd milczeli lub zbywali białostoczan komentarzami o możliwości podróżowania taksówkami. Teraz jak czytamy na stronie poranny.pl sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk z upoważnienia prezydenta Truskolaskiego odpowiedział na interpelację radnego Dębowskiego.

- Wprowadzenie komunikacji nocnej będzie możliwe po zwróceniu przez rząd utraconych dochodów Miasta Białystok. Obecnie ta kwota wynosi ok. 500 mln zł – zaznaczył sekretarz.