Jaki sposób na kleszcze w ogrodzie? Zasiej to i miej spokojną wiosnę oraz lato

i

Autor: pexels.com Jaki sposób na kleszcze w ogrodzie? Zasiej to i miej spokojną wiosnę oraz lato

Ogród

Jaki sposób na kleszcze w ogrodzie? Zasiej to i miej spokojną wiosnę oraz lato

2024-04-06 9:21

W jaki sposób poradzić sobie z kleszczami w ogrodzie? Nic wiosną i latem tak nie psuje odpoczynku, jak owady i pajęczaki. Konkretnie komary i kleszcze są najbardziej uciążliwe. Jaki sposób na kleszcze w ogrodzie? Okazuje się, że jest on banalnie prosty. Wystarczy posadzić jedną roślinę i mieć święty spokój.

Kwiecień przyniósł nam ciepłe dni, z wysokimi temperaturami oraz słońcem. Taka pogoda sprzyja odpoczynkowi na świeżym powietrzu, dlatego spora część Polaków ruszyła na działki i wyszła do swoich ogrodów. Nieoczekiwanie jednak wraz z poprawą pogody przyszła plaga kleszczy, których wysyp odnotowano na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Małopolsce oraz na Śląsku. 

ZOBACZ TAKŻE: Co siać i sadzić w kwietniu? Z tymi roślinami trzeba poczekać na maj [LISTA]

W galerii zdjęć sprawdzisz drzewa, których lepiej nie sadzić w ogrodzie [LISTA]

Sposób na kleszcze w ogrodzie

Polacy ruszyli zatem do sklepów w celu zakupu środków na te pajęczaki. Jakie są skuteczne sposoby na kleszcze w ogrodzie? Czy są jakieś naturalne preparaty, które rozwiążą problem kleszczy? A może wystarczy coś tylko posadzić w ogrodzie i na działce? Znamy sprawdzoną metodę. Sposób na kleszcze w ogrodzie jest prosty: wystarczy posadzić w nim wrotycz. Ta roślina to naturalny odstraszacz komarów, kleszczy i innych uciążliwych owadów.

Wrotycz — właściwości

Wrotycz pospolity należy do rodziny astrowatych i kwitnie od czerwca do sierpnia na terenie całej Europy. W Polsce spotkacie go na łąkach, miedzach, a nawet przydrożnych rowach. Można go rozpoznać po charakterystycznych, żółtych kwiatach, przypominających nieco koszyczki zebrane w większe kwiatostany. 

Po czym jeszcze można poznać wrotycz? Oprócz żółtych kwiatów ma charakterystyczny zapach przypominający kamforę. To właśnie on odstrasza muchy, komary i kleszcze. Ponadto preparaty sporządzone na bazie wrotyczu eliminują mszyce, a suszone listki zlikwidują mrówki oraz mole w szafie. 

Wrotycz stosowany jest również w ziołolecznictwie, jako skuteczny preparat przeciwpasożytniczy, ale również w leczeniu bóli menstruacyjnych i chorobach układu pokarmowego.

Krzysztof Głowacki: Środki przeciwbólowe i jedziemy na trening. To już chyba uzależnienie