Niekorzystną informację dla informatyków jako pierwsza podała „Gazeta Wyborcza”. Od początku roku Urząd Skarbowy zmienił podejście do informatyków. Chodzi o to, że przepisy ich dotyczące nie uległy zmianie, ale skarbówka zmieniła interpretacje podatkowe. Teraz chce ona, aby informatycy płacili wyższe podatki.
Nowe spojrzenie na przepisy dla informatyków
Osoby z branży IT prowadzące działalność gospodarczą mogą rozliczać się przy pomocy ryczałtu w wysokości 12 lub 8,5 proc. Według Piotra Sekulskiego, doradcy podatkowego w kancelarii Outsourced.pl, cytowanego przez Gazetę Wyborczą, do tej pory było tak, że 12 proc. podatek płacili ci, którzy zajmowali się oprogramowaniem albo usługami związanymi z doradztwem w oprogramowaniu. Wszyscy pozostali mogli płacić niższy podatek.
Polecany artykuł:
Czy informatyk zawsze pracuje z oprogramowaniem?
Pod koniec 2022 r. wiele się zmieniło. Fiskus zaczął wychodzić z założenia, że każda czynność polegająca na wykonywaniu działań informatycznych przy komputerze jest związana z oprogramowaniem i dlatego podlega wyższemu opodatkowaniu. Korzystanie z 8,5-proc. stawki ryczałtu nie jest dla Urzędu Skarbowego takie oczywiste, głównie z powodu sprzecznych interpretacji przepisów.
Czy informatycy mają teraz problem? Piotr Sekulski w rozmowie z Gazetą Wyborczą przekonuje, że wszyscy, którzy otrzymali niekorzystną interpretację powinni odwołać się do sądu. Szansa na ich wygraną jest bowiem spora.
Polecany artykuł: