Białystok a praca dla emerytów – czy ciężko znaleźć zatrudnienie?

i

Autor: materiały promocyjne

Białystok a praca dla emerytów – czy ciężko znaleźć zatrudnienie?

2023-02-16 14:33 Materiał sponsorowany

Biorąc pod uwagę aktualne trendy, trzeba sobie jasno powiedzieć, ze praca w Białymstoku coraz częściej stanowi powód do radości, aniżeli do trosk. Spadająca stopa bezrobocia, dynamiczny rozwój i praca nie tylko dla osób poszukujących stałego, stabilnego zatrudnienia – to właśnie te cechy definiują stolicę Podlasia.

W jakich zawodach najłatwiej można zdobyć tu pracę? Czy praca dla emeryta w Białymstoku to rzecz łatwo osiągalna? Jakie perspektywy daje praca zdalna? Gdzie najlepiej szukać zatrudnienia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Białystok – analiza rynku pracy

Rynek pracy w Białymstoku rodzi szereg powodów do optymizmu. Na stabilne zatrudnienie może tu liczyć każdy, bez względu na docelowy sektor. Zdecydowanie najłatwiej będzie osobom poszukującym pracy w transporcie czy budownictwie, ale sektor handlowo-usługowy i gastronomia również zgłaszają sporą ilość wakatów. Osoby o wykształceniu wyższym, poszukujące zatrudnienia w branży IT czy finansach, również będą w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, jednak będą musiały uzbroić się w odrobinę cierpliwości i samozaparcia.

Umowa o pracę coraz częściej stanowi branżowy standard w wielu sektorach, wypierając wiodące dotychczas umowy cywilnoprawne. Co więcej, pracodawcy nie tylko chcą działać w zgodzie z obowiązującą literą prawa, jednocześnie oferując pracownikom stabilne warunki wynagrodzenia. Coraz częstszym obrazem wśród najnowszych ogłoszeń są zapewnienia o dodatkowych benefitach, w skład których wchodzi nie tylko przejrzysta ścieżka kariery czy atrakcyjny system wynagrodzeń, ale również prywatna opieka medyczna, paczki świąteczne czy karta MultiSport.

Dużą zaletą pracy w Białymstoku jest fakt, że przedsiębiorcy oferują nie tylko możliwość stałego zatrudnienia na etacie, ale również pracę dodatkową. Jest to rozwiązanie z którego korzystają przede wszystkim studenci i tytułowi emeryci, ale również osoby, które chwilowo znalazły się w trudnej sytuacji. Ponadto, coraz większą popularnością cieszy się praca zdalna.

Praca dla emeryta w Białymstoku

Jak możemy dostrzec poprzez pryzmat najnowszych ogłoszeń o pracę, emeryci na białostockim rynku cieszą się dość dobrą pozycją – mnóstwo ofert pracy tymczasowej kierowanych jest właśnie pod ich adresem. Bierze się to z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest fakt, że pracodawcy cenią sobie doświadczenie seniorów - zarówno życiowe, jak i zawodowe – dzięki czemu nie mają żadnych obaw co do rezultatów podejmowanych przez nich działań. Po drugie zaś, zatrudnienie emeryta jest dużo tańsze aniżeli osoby obciążonej koniecznością uiszczania wpłat na konto ZUS.

Wśród najczęściej wybieranych przez emerytów zawodów, przede wszystkim mówić będziemy o zawodzie ochroniarza czy stróża nocnego, choć jeżeli zdrowie im na to pozwala, z całą pewnością odnajdą się również w pracy fizycznej. W przypadku odpowiedniego wykształcenia mogą również starać się o pracę biurową. Warto również dodać, że kobiety mogą złożyć swoje CV na ogłoszenia dotyczące pracy w gastronomii czy opiece nad dziećmi, co stanowi dla emerytek dość popularny kierunek.

Białystok – gdzie najłatwiej znaleźć zatrudnienie?

Zasadnym byłoby wyróżnienie przynajmniej czterech miejsc, w których osoba poszukująca zatrudnienia będzie mogła łatwo je znaleźć. Niemniej, nie da się ukryć, że wyłącznie jedna z metod będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością. Chodzi tu oczywiście o skorzystanie z asysty internetowych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork.

To właśnie dzięki nim pracodawcy są w stanie przyspieszyć rekrutację nawet o kilka tygodni, bez większych problemów analizując otrzymane aplikacje. Osoby poszukujące pracy mogą z kolei zmaksymalizować swoje szanse na zdobycie zatrudnienia, odpowiadając swoim CV nawet na kilkadziesiąt anonsów dziennie. Wynika stąd więc jasno, że jeżeli chcesz szybko objąć dowolną posadę, to najlepszym co możesz zrobić będzie rzut oka na najnowsze ogłoszenia na GoWork.

W niektórych sytuacjach natomiast warto osobiście udać się do siedziby konkretnego pracodawcy i złożyć swoją aplikację bezpośrednio na jego ręce. Z opcji tej najczęściej korzystają studenci, poszukujący stażu, lub właśnie emeryci, starający się o pracę dodatkową. Niemniej, trudno w tym przypadku mówić o efektywności – jeżeli przedsiębiorca nie prowadzi w danej chwili naboru, wówczas jedynym co będziesz mógł zrobić, będzie zrobienie na nim na tyle dobrego wrażenie, by priorytetowo potraktował on Twoją kandydaturę podczas najbliższej rekrutacji.

Dobrym wyjściem w wielu sytuacjach może okazać się również wizyta w powiatowym urzędzie pracy. Możesz tam nie tylko złożyć swoje CV w odpowiedzi na interesujące Cię ogłoszenia, ale również zarejestrować się jako osoba bezrobotna, ciesząc się wieloma dodatkowymi benefitami, czy mogąc liczyć na pilniejsze potraktowanie Twojej potrzeby przez urzędników. Jeśli zaś Twoje poszukiwania koncentrują się wyłącznie na pracy dodatkowej, wówczas warto pomyśleć o skorzystaniu z asysty agencji pracy tymczasowej – w tej sytuacji nie masz jednak co liczyć na stabilność zatrudnienia, będziesz musiał zadowolić się umową cywilnoprawną.