Inwestycje

Budowa przy dworcu PKP w Białymstoku. Powstaje nowe zadaszenie. Co raz bliżej otwarcia przejść podziemnych!

2024-04-06 9:07

Postępują prace przy dworcu PKP w Białymstoku. Wciąż przebiega tam modernizacja stacji Białystok w ramach Rail Baltica oraz budowa węzła intermodalnego. Roboty zmierzają do końca, a na terenie pojawiły się nowe elementy. Dopracowywane są także przejścia podziemne. Jak wygląda obecnie obszar w pobliżu dworca? Zobaczcie na naszych zdjęciach.

Tak postępują prace przy dworcu PKP w Białymstoku. Nowe zadaszenia i przejścia podziemne

Z największych zmian na stacji Białystok możemy zobaczyć powstające kolejne zadaszenia peronów. Stylizowane wiaty zabezpieczają już perony nr 1 i 2. Teraz budowane są te na powstającym peronie nr 3. Pojawiły się już ich szkielety, montowane są kolejne elementy.

To właśnie głównie na peronie nr 3 prowadzone są obecnie prace - jeśli chodzi o te na powierzchni. Pod ziemią dzieje się równie sporo. Zabetonowana została bowiem ostatnia część przejścia podziemnego. Gotowe są już natomiast szyby wind i ruchomych schodów. W zależności od umiejscowienia schody ruchome będą miały:

  • 12 lub 15 m długości,
  • 80 cm szerokości.

Jak wyjaśnia PKP, tunel, schody i windy mają zapewnić funkcjonalne ciągi komunikacyjne podróżnym. W tym osobom o ograniczonej zdolności poruszania.

Modernizacja stacji Białystok w ramach Rail Baltica. Powstaje miejski węzeł intermodalny

Do tej pory na stacji w Białymstoku zbudowano ponad 33 km nowych torów i 100 rozjadów. Przebudowano m.in. tory, na które odstawiane będą pociągi towarowe.

"Zmiana układu torowego zakłada budowę nowego toru nr 6, który zostanie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie parkingu, za budynkiem poczty. Takie rozwiązanie zwiększy możliwości stacji i zapewni dodatkowe możliwości prowadzenia ruchu pociągów regionalnych" - wyjaśnia PKP.

W bezpośrednim sąsiedztwie dworca wciąż dopracowywany jest także węzeł intermodalny, w ramach inwestycji miasta. Tam niemal wszystko jest już gotowe. Prace trwają jedynie w niezależnym przejściu podziemnym, które połączy ul. Zwycięstwa z ul. Bohaterów Monte Cassino i Świętego Rocha.

Budowa przy dworcu PKP w Białymstoku. Kiedy zakończenie prac?

Zakończenie prac na terenie przy dworcu zaplanowano na 2024 rok. Budowa trwa tam już od kilku lat. Regularnie śledzimy postępy robót i zmieniający się tam krajobraz.

Tak teren wyglądał latem 2023 roku.

Aktualizację zrobiliśmy także przy okazji otwarcia centrum przesiadkowego.

Natomiast tak teren dworca wyglądał pod koniec 2023 roku.

Dworzec w Białymstoku po remoncie