Wydarzenia

Boże Ciało 2024. Procesja w Białymstoku przeszła ulicami miasta [ZDJĘCIA]

2024-05-30 14:32

Procesja z okazji Bożego Ciała jak co roku przeszła ulicami w centrum Białegostoku. Rozpoczęło ją nabożeństwo przed Archikatedrą Białostocką. Wierni następnie udali się w kierunku Bazyliki pw. św. Rocha. Zobacz, jak wyglądało tegoroczne Boże Ciało w stolicy woj. podlaskiego.

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, obchodzone jest w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W Polsce uroczystość obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłana Ducha Świętego. W roku 2024 święto przypadło na 30 maja. Obchody uroczystości związane są z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii.

Boże Ciało 2024. Procesja przeszła ulicami Białegostoku

Centralna msza święta w Białymstoku została odprawiona przed archikatedrą w czwartek o godz. 10:00. Liturgii przewodniczył metropolita białostocki, arcybiskup Józef Gudek.

Po godz. 11:00 rozpoczęła się tradycyjna procesja do czterech ołtarzy. Wierni wyruszyli tłumnie z Rynku Kościuszki i ul. Lipową przeszli do Kościoła pw. św. Rocha. Tam na zakończenie uroczystości nastąpiło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Staropolska tradycja przystrajania wsi na Boże Ciało ciągle kultywowana