woonerf, remont ul. św rocha

i

Autor: UMŁ Stefan Brajter

Białystok. Wielkie zmiany na ulicy Świętego Rocha. "To połączenie nowoczesnych trendów"

2022-02-03 17:11

Ul. Świętego Rocha w Białymstoku ma być całkowicie przebudowana. Będzie to przestrzeń, która łączy ulice i deptak. To tak zwany Woonerf, który jest coraz częściej obecny w europejskich miastach.

Na przebudowę ulicy Miasto Białystok zarezerwowało w budżecie ponad 10 milionów złotych. W tym roku ma być przygotowana koncepcja i dokumentacja projektowa.

Miasto chce na tej ulicy wprowadzić więcej zieleni, uspokoić ruch oraz położyć duże nacisk na wysokie walory estetyczne. Ma powstać strefa z duża ilością zieleni, uspokojonym ruchem i ścieżką rowerową.

- Powstanie droga rowerowa, ale za miejscami parkingowymi. Będzie bezpiecznie, do tego z dużą ilością zieleni. To jest połączenie wszystkich nowoczesnych trendów związanych z rozwojem miasta - mówi  Tadeusz Truskolaski prezydent Białegostoku

Takie projektowanie przestrzenie miejskiej nosi nazwę Woonerf czyli miejsce, która łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców.

Takie rozwiązanie często można spotkać w Europie Zachodniej. Od kilku lat wprowadzają je w życie polskie miasta m.in Wrocław i Łódź.

Według planów na ulicy Św. Rocha pojawiąsię również nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury jak ławki i miejsca do relaksu.  Przebudowa ma zakończyć się w 2025 roku.

Pocztówki dźwiękowe - przy tym bawiono się w latach 70 i 80