Białystok. Pary świętowały złote gody. Prezydent wręczył małżonkom medale [ZDJĘCIA]

2022-10-10 12:02

W niedzielę 9 października prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył małżonkom specjalne medale z okazji złotych godów. Przyznane one zostały przez Andrzeja Dudą blisko 49 parom.

Jubileuszowe medale przyznał parom z Białegostoku prezydent RP Andrzej Duda z okazji złotych godów. Specjalna uroczystość odbyła się w niedzielę 9 października w Pałacu Branickich, a odznaczenia wręczył gospodarz stolicy Podlasia Tadeusz Truskolaski. Medale zostały przyszykowane aż 49 parom z Białegostoku.

Złote gody – co to jest?

Złote gody oznaczają pięćdziesiątą rocznicę ślubu. Pół wieku trwania w małżeństwie to powód do olbrzymiej radości i dumy, bo taki staż osiągają nieliczni. Określenie „złote” dla tej rocznicy nie jest przypadkowe. To bardzo szlachetna nazwa, która symbolizuje wysoką wartość, jaką osiąga pięćdziesięcioletnie małżeństwo.

Złote gody – medal

Potwierdzeniem tej wartości jest medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. To symboliczna nagroda dla wszystkich małżeństw, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nadaje oczywiście Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Złote gody – jakie życzenia?

W przypadku życzeń z okazji złotych godów, warto zwrócić uwagę na słowa przysięgi małżeńskiej i wpleść do nich jakiś cytat. Przykładowo może to być coś o wierności i uczciwości małżeńskiej jak poniżej:

„Wszystkiego najlepszego - zasłużyliście przez swą miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Z okazji Złotych Godów życzymy Wam: Radości, która dostrzega piękno małych rzeczy. Nadziei, która nie gaśnie, kiedy marzenia wydają się zbyt dalekie”.

Z tej okazji można również skorzystać z niezwykle popularnych ostatnio wierszyków:

„50 lat temu uczciliście swą miłość obrączką złotą

50 lat temu podchodziliście do życia z wielką ochotą

50 lat temu było Was tylko dwoje

50 lat temu przestaliście dzielić świat na "moje i Twoje".

Ksiądz miał udzielić chrztu i ślubu. Staś umarł przed kościołem. "Miała być radość, będą łzy"