Bestia ze Wschodu nadciąga! Prawda czy fake news? [PROGNOZA]

i

Autor: pexels Bestia ze Wschodu nadciąga! Prawda czy fake news? [PROGNOZA]

Bestia ze Wschodu nadciąga! Prawda czy fake news? Odpowiedź może zaskoczyć

2021-01-12 10:27

Bestia ze Wschodu nadciąga nad Polskę! Takie nagłówki można od dłuższego czasu przeczytać na większości portali internetowych, które przekonują, że już niedługo nad Polskę nadciągnie prawdziwy zimowy kataklizm. Czym jest Bestia ze Wschodu, dlaczego może być groźna i czy jest się właściwie czego obawiać – również w województwie podlaskim? Przekonajmy się!

Spis treści

  1. Bestia ze wschodu – co to jest?
  2. Bestia ze wschodu – prognozy. Kiedy nad Polską?
  3. Bestia ze Wschodu nad Polską. Prawda czy fake news?

Bestia ze wschodu – co to jest?

Potężny mróz, czyli bestia ze wschodu, już niedługo może opanować całą Polskę. Tak przynajmniej wynika z ostatnich prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zgodnie z nimi mniej więcej od 16 stycznia w Polsce spodziewać się możemy siarczystych mrozów. Temperatura spaść może nawet do -30 stopni! Czym właściwie jest to omawiane zjawisko? W jakim stopniu stwarza zagrożenie dla nas wszystkich?

"Bestia ze wschodu" nadciąga. To pogodowy armagedon! Ostry mróz i mnóstwo śniegu

Bestia ze Wschodu to wyż syberyjski tworzący się nad Rosją i sprowadzający nad Europę mroźne masy powietrza polarno-kontynentalnego albo arktycznego. Jej nadejście nad dany region zwiastuje siarczyste mrozy. Wyliczenia IMGW z ostatnich dni prognozowały, że wyż może już niedługo, w styczniu, nadciągnąć nie tylko nad województwo podlaskie, ale i nad cały kraj. Czy powinniśmy szykować ciepłe kurtki i buty, a nawet przygotować się na niewychodzenie z domów?

Bestia ze wschodu – prognozy. Kiedy nad Polską?

Echa o Bestii ze Wschodu nie ustają. Zgodnie z prognozami miałaby ona pojawić się w naszym kraju w następnym tygodniu, mniej więcej w okresie 16-17 stycznia. Zwiastuje silny wiatr, ujemne temperatury oraz intensywne opady śniegu. Te drugie mogą sięgać -30, a gdzieniegdzie nawet -40 stopni Celsjusza!

W rozmowie z Dziennikiem Zachodnim przed Bestią ze Wschodu przestrzegał czeski meteorolog dr Marek Kučera. Jego zdaniem blok syberyjski jest na tyle silny, że zimne powietrze w krótkim czasie znajdzie się nad Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Europą z jednym z najmroźniejszych podmuchów na półkuli od 2000 roku! Kučera nie wykluczał, że gdzieniegdzie padną rekordy niskich temperatur.

Innego zdania w rozmowie z portalem Nowiny24 jest toruński meteorolog Rafał Maszewski:

Atak zimy w Białymstoku

- W drugiej dekadzie, po 10 stycznia temperatury będą ujemne, trochę śniegu może popadać, ale o siarczystych mrozach, czy ujemnych dwucyfrowych temperaturach jeszcze bym nie mówił. Jest dynamicznie, ale nie ma sensu straszyć wielką zimą – tłumaczył na łamach dziennika.

Bestia ze Wschodu nad Polską. Prawda czy fake news?

Z dnia na dzień okazuje się, że Bestia ze Wschodu nie taka jest straszna, jak malowało ją IMGW. Lubuscy Łowcy Burz uważają ją za fake news, uzasadniając, że mrożąca w żyłach prognoza to wynik błędu obliczeniowego – chwilowego wyliczenia modeli numerycznych, z których wiele aktualizuje się co sześć godzin, niejednokrotnie pokazując wiele wiązek obliczeniowych, również tych ekstremalnych. Zdaniem łowców media podchwyciły temat, biorąc pod uwagę ekstremum i zaczęły nagłaśniać informację o nadchodzącym, pogodowym armagedonie, czyli Bestii ze Wschodu.

Ile zarabia kierowca taksówki, tira, śmieciarki? Nie zgadniesz! A może jednak? [QUIZ]

Pytanie 1 z 12
Ile zarabia kierowca śmieciarki?