Będą wspólne ćwiczenia wojskowe Polski i Litwy. Prezydenci zapowiedzieli manewry w przesmyku suwalskim

i

Autor: PAP/Valdemar Doveiko Andrzej Duda i Gitanas Nauseda

przesmyk suwalski

Będą wspólne ćwiczenia wojskowe Polski i Litwy. Prezydenci zapowiedzieli manewry w przesmyku suwalskim

2024-01-25 7:38

Litwa i Polska przeprowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe. Manewry odbędą się w przesmyku suwalskim. Prezydenci Gitanas Nauseda i Andrzej Duda potwierdzili informacje w wywiadzie dla portalu delfi.lt. Ćwiczenia mają odbyć się w kwietniu tego roku.

"Jestem bardzo szczęśliwy, że prezydent Polski naprawdę szczerze zareagował na chęć przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń na tym obszarze zwanym przesmykiem suwalskim" - powiedział Nauseda w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla delfi.lt. "Rozmawiamy już o bardzo konkretnej dacie, prawdopodobnie może się to odbyć w kwietniu" - dodał litewski przywódca.

Wspólne polsko-litewskie ćwiczenia zostały zapowiedziane w niedzielę podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Wilnie, ale dokładny czas i miejsce nie zostały określone.

Prezydent Duda zapowiada ćwiczenia z Litwą. Polska poważnie traktuję obronę przesmyku suwalskiego

W wywiadzie dla delfi.lt Duda podkreślił, że Polska bardzo poważnie traktuje obronę przesmyku suwalskiego i że podjęto już działania w tym zakresie.

"Przywracamy zdolności obronne Polski właśnie we wschodniej części naszego kraju. Tam powstają nowe jednostki, przywracamy zdolności jednostek, które były obecne w Bartoszycach, Grajewie i innych miejscach. Wzmacniamy polską obecność wojskową, a także wzmacniamy ochronę granic" - powiedział prezydent Polski litewskiemu portalowi.

 Kolejne wspólne ćwiczenia wojskowe Polski i Litwy. "Przesmyk suwalski wymaga szczególnej uwagi"

W niedzielę podczas konferencji prasowej obu prezydentów w Wilnie, Duda powiedział, że przesmyk "wymaga szczególnej uwagi, szczególnego monitorowania tego miejsca".

Litwa i Polska ostatnie wspólne ćwiczenia przeprowadziły na początku lipca 2023 roku w Kłajpedzie, kiedy to oddziały specjalne z obu krajów trenowały odzyskiwanie przejętej infrastruktury krytycznej.

Przesmyk suwalski to niespełna 100-kilometrowy pas polsko-litewskiej granicy między rosyjskim obwodem królewieckim a Białorusią.

Granicy pilnują snajperzy. Zobacz jak wojsko polskie stacjonuje na wschodzie Polski.

Przesmyk suwalski: najniebezpieczniejsze miejsce na świecie