315 mln zł na nową drogę w województwie podlaskim. Chodzi o pierwszy odcinek kluczowej trasy

i

Autor: GDDKiA 315 mln zł na nową drogę w województwie podlaskim. Chodzi o pierwszy odcinek kluczowej trasy

Inwestycje

315 mln zł na nową drogę w województwie podlaskim. Chodzi o pierwszy odcinek kluczowej trasy

2024-06-06 16:01

Nowa droga powstanie na Podlasiu! To już pewne. We wtorek 14 maja w GDDKiA Białymstoku podpisano umowę na pierwszy odcinek trasy S16 z Knyszyna do Krynic. Kiedy nowa droga powstanie? Jaki będzie jej koszt? Co dalej z S16 do Ełku?

Nowa droga na Podlasiu

Wtorek 14 maja był dobrym dniem dla mieszkańców Podlasie. Właśnie wtedy podpisano umowę na budowę blisko 8,5-kilometrowego odcinka drogi z Knyszyna do Krynic, które w przyszłości wejdzie w skład trasy S16 z Białegostoku do Ełku. Drogę zaprojektuje i zbuduje wybrane w przetargu konsorcjum firm Mirbud SA i Kobylarnia SA.

Drogowcy oczekują, że w 2025 r. wykonawca uzyska pozwolenie na budowę tej drogi, czyli decyzję ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), a trasa będzie budowana w latach 2026-2028.

ZOBACZ TAKŻE: 320 mln zł na kolejną nową drogę w Podlaskiem. Przebiegnie od granicy do granicy Polski

Sonda
Czy czekasz na nowe drogi ekspresowe na Podlasiu?

S16 na Podlasiu. Budowa drogi z Knyszyna do Krynic

Budowa drogi z Knyszyna do Krynic będzie kosztowała prawie 315 mln złotych, również dlatego, że na trasie powstanie kilka skomplikowanych obiektów. Na trasie zaplanowano bowiem 12 obiektów inżynierskich, w tym cztery wiadukty.

"Na północy, od strony Knyszyna, (droga) łączyć się będzie z obecną drogą krajową nr 65 za pomocą ronda. Z kolei na południu, w rejonie miejscowości Krynice, połączy się z projektowaną drogą ekspresową S19 (planowany węzeł Dobrzyniewo). Dalej wspólnym przebiegiem S16 i S19 poprowadzona jest do węzła Białystok Zachód (dawniej Choroszcz), na istniejącej drodze ekspresowej S8" - podała GDDKiA.

Co dalej z S16 na Podlasiu?

Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie docelowy przebieg trasy S16 w Podlaskiem. Droga ta, na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z maja 2016 r., jest wpisana do sieci dróg ekspresowych w Polsce. Formalnie w Podlaskiem prowadzono prace nad odcinkiem Knyszyn-Ełk (Warmińsko-mazurskie), ale nie doszło do ostatecznego wyboru wariantu przebiegu tej trasy. W grudniu 2021 r. do rządowego programu budowy dróg krajowych, ekspresowych i autostrad do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) wpisano także budowę drogi ekspresowej na odcinku Białystok-Augustów (do węzła Raczki k. Suwałk).

W związku z S16, obecnie trwa tylko przetarg na dokumentację projektową drogi dwujezdniowej Knyszyn-Korycin. Jak tłumaczyła wcześniej GDDKiA, odcinek ten ma połączyć planowaną trasę S16 Knyszyn-Krynice z powstającą obwodnicą Suchowoli na obecnej dk 8 z Białegostoku do Augustowa.

Protest rolników na Podlasiu. Ponad 2 tys. protestujących na drogach

Czy rozpoznasz tablice rejestracyjne z woj. podlaskiego?

Pytanie 1 z 11
BBI to tablica rejestracyjna mieszkańca powiatu: