Żołnierze WOT otrzymali rozkaz stawienia się w jednostkach. O co chodzi?

i

Autor: media.terytorialsi.wp.mil.pl Żołnierze WOT otrzymali rozkaz stawienia się w jednostkach. O co chodzi?

Wydarzenia

Żołnierze WOT otrzymali rozkaz stawienia się w jednostkach. O co chodzi?

2024-06-19 8:23

W nocy z piątku na sobotę żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymali sygnał alarmowy, nakazujący natychmiastowe stawienie się w ich jednostkach. O co chodzi? Co wydarzyło się na granicy z Białorusią? Mamy informacje dowództwa WOT.

Nagły rozkaz dla stawienia się w jednostkach żołnierzy WOT

Informację o nagłym stawieniu się żołnierzy WOT w jednostkach przekazało dowództwo tych Sił Zbrojnych RP. Rozkaz obowiązywał w nocy z piątku na sobotę 15 czerwca. Okazało się, że chodziło o ćwiczenia mające na celu sprawdzenie, ilu żołnierzy stawiło się w określonym czasie. Rozkaz nie miał zatem nic wspólnego z aktualną sytuacją na granicy Polski z Białorusią.

Sonda
Czy granica z Białorusią jest Twoim zdaniem dobrze chroniona?

WOT sprawdza gotowość żołnierzy

Sprawdzenie liczby żołnierzy, którzy stawili się w swoich jednostkach w określonym czasie, to jeden z elementów trwającej certyfikacji Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze przemieszczający się do jednostek to element ćwiczenia, nie ma to związku z jakimkolwiek zagrożeniem bezpieczeństwa państwa, ani z działaniami wojennymi w Ukrainie - podkreśliło dowództwo WOT.

Certyfikacja jest sprawdzianem, który ma potwierdzić, że dany rodzaj Sił Zbrojnych spełnienia określone normy i kryteria, a zatem zdolny jest do wykonania przydzielonych mu zadań - zarówno w czasie pokoju, w czasie różnego rodzaju kryzysów, jak i w czasie wojny.

Wojska Obrony Terytorialnej będą pierwszym w Polsce Rodzajem Sił Zbrojnych w całości poddanym certyfikacji. Dotychczas certyfikacji poddawano tylko wybrane jednostki wojskowe - zaznaczyło dowództwo WOT.

Nocny atak na polską granicę. Przerażające sceny