Zimni ogrodnicy 2020. W maju w Białymstoku spadł śnieg. Czym jest Zimna Zośka?

i

Autor: Mat. własne Zimni ogrodnicy 2020. W maju w Białymstoku spadł śnieg. Czym jest Zimna Zośka?

Zimni ogrodnicy 2020. W maju w Białymstoku spadł śnieg. Czym jest Zimna Zośka?

2020-05-12 12:20

Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy 2020 dali o sobie znać. Jeszcze niedawno słońce i temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza, aż tu nagle... śnieg! Tak białostoczan powitał wtorkowy poranek. Nie przez przypadek, ponieważ takie anomalia pogodowe są normalne w połowie maja. Czym są Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy?

Zimni ogrodnicy 2020. W Białymstoku spadł śnieg. 

Zimna Zośka (lub, jeśli ktoś woli Zimni Ogrodnicy) dała o sobie znać. We wtorek rano w Białymstoku spadł śnieg. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdybyśmy nie mieli akurat połowy maja. 

Okazuje się jednak, że takie anomalia to nic szczególnego w tym okresie. Śnieg spadł nie tylko w stolicy województwa podlaskiego, ale także w innych częściach Polski, m.in. w Krakowie czy na Śląsku. Rokrocznie w połowie maja wypada Zimna Zośka określana również jako Zimni Ogrodnicy. W naszym regionie załamanie pogodowe prognozowali już wcześniej synoptycy. 

Tomasz Siemieniuk z IMGW w Białymstoku ostrzegał, że już w poniedziałek zagrzmi, a porywy wiatru sięgać mogą nawet 70 km/h. Prognozował także opady śniegu. Wszystko się sprawdziło.

Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy 2020. Zima wróciła? Arktyczne powietrze nad Polską

Śnieg co prawda popadał i utrzymał się trochę czasu, ale szybko stopniał ze względu na dodatnią temperaturę.

Powrót zimy w Białymstoku

Zimna Zośka 2020. Kiedy są Zimni Ogrodnicy? [DATA]

Zimna Zośka 2020 (inaczej: Zimni ogrodnicy) to zjawisko klimatyczne charakterystyczne dla środkowej Europy. Rozpoczyna się zawsze w połowie maja i związane jest z nadciągającym nad poszczególne kraje arktycznym powietrzem. 

W 2020 roku w Polsce Zimna Zośka (Zimni Ogrodnicy) wypada w okresie 12-14 maja (wtorek-czwartek).