Spis treści:
- Ponad 5 mln Profili Zaufanych do przedłużenia. Nie wszystkim się udało
- Nie przedłużyłeś Profilu Zaufanego? W taki sposób go odzyskasz
Ponad 5 mln Profili Zaufanych do przedłużenia. Nie wszystkim się udało
Jeszcze w październiku około 5,5 mln Polaków dostało wiadomość z przypomnieniem o kończącej się ważności Profilu Zaufanego. Jego ważność wynosi trzy lata, ale podczas pandemii była automatycznie przedłużana. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, ważność profilu trzeba było ponownie przedłużyć samodzielnie. Termin na przedłużenie mijał dokładnie 31 października. Nie wszyscy jednak zdołali się w nim zmieścić.
Już kilka godzin przed upływem terminu padła specjalnie na tę potrzebę stworzona strona. Ta sytuacja sprawiła, że obecnie wielu Polaków zostało pozbawionych dostępu do swoich profili.
CZYTAJ TAKŻE: Dodatek gazowy 2023 - dla kogo? Kto może złożyć wniosek o dodatek do gazu?
Według informacji przekazywanych przez portal gazetaprawna.pl, przez wiele godzin występował ogromny problem z zalogowaniem się do profilu. Problemy występowały także z infolinią do rozwiązywania problemów, która była przeciążona. Ponadto kody autoryzacyjne przychodziły sms-ami i mailami z ogromnym opóźnieniem. Czasem tak dużym, że po wpisaniu kodu, komunikat informował o tym, że wygasł i jest on już nieaktualny.
Nie przedłużyłeś Profilu Zaufanego? W taki sposób go odzyskasz
Teraz wielu obywateli ma problem, ponieważ ich Profil Zaufany jest już nieaktywny. Nie można go już odzyskać i wykorzystać w usługach e-administracji. Co więc należy zrobić? W takim przypadku konieczne będzie założenie nowego Profilu Zaufanego.
W tym celu, można skorzystać z jednej z czterech metod:
- bankowość elektroniczna,
- wideo weryfikacja,
- wykorzystanie dowodu osobistego z warstwą elektroniczną,
- potwierdzenie tożsamości w jednej z placówek jak oddziały ZUS, urzędy gmin i urzędy skarbowe.
Co daje nam Profil Zaufany? Dzięki niemu można uzyskać dostęp do platformy usług administracji publicznej (ePUAP). Tam można z kolei złożyć m.in. wniosek o dowód osobisty, uzyskać odpisy aktów cywilnych czy zgłosić urodzenie dziecka. Profil daje także dostęp do usług elektronicznych ZUS. Tam natomiast sprawdzimy swoje zwolnienia lekarskie i ubezpieczenie, wyślemy wnioski oraz umówimy wizytę w placówce urzędu.