Zakaz korzystania z telefonów dla pieszych. Nowe przepisy drogowe 2020

i

Autor: pixabay Zakaz korzystania z telefonów dla pieszych. Nowe przepisy drogowe 2020

Zakaz korzystania z telefonów dla pieszych. Rząd przyjął nowy projekt przepisów

2020-11-24 14:46

Prawo drogowe 2020. 24 listopada rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym, który wprowadza dwie istotne zmiany. W projekcie zaproponowano zmiany zarówno dla kierowców, jak i pieszych, których obowiązywać może bezwzględny zakaz korzystania z telefonu dla pieszych. Co jeszcze przewiduje projekt? Szczegóły na ESKA Białystok.

Spis treści

  1. Nowe przepisy dla pieszych i kierowców 2020 - projekt przyjęty
  2. Zakaz korzystania z telefonu dla pieszych
  3. Nowe przepisy dla pieszych [24.11.2020]
  4. Nowe przepisy dla kierowców 2020 [24.11.2020]
Protesty na przejściach dla pieszych. Strajk Kobiet zatrzymał ruch przed Teatrem Bagatela.

24 listopada 2020 r. resort infrastruktury poinformował, że rząd przyjął opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego projekt nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym.

Sprawdź: Koniec z jazdą na zderzaku. Rząd przyjął zmiany prawa drogowego

Poprawki zakładają kilka istotnych zmian mających na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych. Dotyczą zarówno ich, jak i kierowców zbliżających się do przejść. Wśród tych pierwszych kontrowersje może wzbudzać m.in. zakaz korzystania z telefonów dla pieszych na pasach.

Nowe przepisy dla pieszych i kierowców 2020 - projekt przyjęty

O planach rządu w tej sprawie pisaliśmy już wcześniej (Sprawdź tu: Nowe przepisy drogowe dla pieszych. Mogą stracić pierwszeństwo na pasach). Chodziło o m.in. o ważną zmianę wprowadzającą:

  • nakaz bezwzględnego zatrzymania się pieszego przed wejściem na pasy,
  • poszerzenie obowiązków kierowcy, który odpowiedzialny jest nie tylko za obserwację przejścia dla pieszych, ale też jego okolic.

Projekt nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym zmusi kierowców do ustępowania pieszym dopiero wkraczającym na przejście. Ma także ujednolicić prędkość w obszarze zabudowanym do 50 km/h w dzień i w nocy. Co jeszcze zakłada?

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?

Zakaz korzystania z telefonu dla pieszych

Projekt ustawy zawiera propozycję, którą ma być zakaz korzystania z telefonu dla pieszych na pasach - w trakcie wchodzenia na jezdnię, torowisko lub przechodzenia przez jezdnię albo torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść dla pieszych). Dotyczy to zresztą jakichkolwiek innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska.

Takie rozwiązanie ma pomóc chronić uczestników ruchu drogowego. Ma zostać wprowadzone na mocy uzupełnienia art. 14 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, określającego zakazy dla pieszych w ruchu drogowym.

Nowe przepisy dla pieszych [24.11.2020]

Wśród innych przepisów dla pieszych w projekcie wymieniono m.in. obowiązek zachowania szczególnej ostrożności, polegający na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Zatem, jeśli będzie się on zbliżał do przejścia i stwierdzi, że przekroczenie go jest szczególnie niebezpieczne, będzie miał obowiązek bezwzględnego zatrzymania się.

Nowe przepisy dla kierowców 2020 [24.11.2020]

Wśród nowych przepisów dla kierowców, jakie wprowadza projekt, znajdują się m.in.:

  • ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim,
  • zakaz tzw. jazdy na zderzaku,
  • obowiązek jazdy z prędkością 50 km/h w obszarze zabudowanym w dzień i w nocy.