Muzyka często towarzyszy nam w różnych życiowych momentach. Pomaga się zrelaksować, akompaniuje w zabawie, zdarza się też być oparciem w trudnych chwilach. To wtedy zazwyczaj słuchamy utworów, które powszechnie uznawane są za smutne czy też melancholijne. Wynika to głównie z potrzeby utożsamienia się chociażby z tekstem piosenki i świadomości, że nie jesteśmy sami w danej sytuacji. A ktoś już wcześniej przeżywał podobną bolączkę.
Najsmutniejsze piosenki wszech czasów
Postanowiono wejść w ten temat głębiej i zbadać go nieco analitycznie. Badanie przeprowadziła firma Earex we współpracy z Rupertem Tillem, profesorem muzyki na University of Huddersfield. Przepytano w nim 2 tys. melomanów.
Zdaniem 48 proc. z nich muzyka ma duży wpływ na nasz nastrój. Około jedna trzecia ankietowanych (36 proc.) zapytana o ich stosunek do smutnych utworów wskazała, że sięgają po nie w bardziej nostalgicznych chwilach.
24 proc. respondentów przyznało, że takie piosenki towarzyszą im np. po rozstaniu z ukochaną osobą. Ale to właśnie prawie 50 proc. badanych stwierdziło, że smutne piosenki często poprawiają im humor.
"Everybody Hurts" R.E.M. Gwarantowany wyciskacz łez?
Jednak głównym celem ankiety było wskazanie muzycznego lidera smutku - najsmutniejszej piosenki wszech czasów.
Pierwsze miejsce bezkonkurencyjnie przypadło utworowi "Everybody Hurts" zespołu R.E.M.
Na drugim wybrano ponadczasowe "Nothing Compares 2 U" zmarłej niedawno Sinead O'Connor, a na trzecim utwór "Tears in Heaven" Erica Claptona, który ten napisał po tragicznej śmierci swojego syna.
Co ciekawe, wszystkie te piosenki pochodzą z początku lat 90-tych.
Ranking najsmutniejszych utworów wszech czasów
W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się także tuż za podium: "I Will Always Love You" Whitney Houston oraz "Yesterday" The Beatles.
Dalej wybrano również coś z nowszej historii, czyli "Someone Like You" Adele, nieśmiertelny hit Celine Dion z filmu "Titanic" - "My Heart Will Go On", "Crying" Roya Orbisona, "All By Myself" Erica Carmena i "Angels" Robbiego Williamsa.
Natomiast tak prezentują się kolejne miejsca w rankingu:
- 11. Bill Withers - "Ain’t No Sunshine"
- 12. James Blunt - "Goodbye My Lover"
- 13. Toni Braxton -"Unbreak My Heart"
- 14. Eva Cassidy - "Songbird"
- 15. Coldplay - "Fix You"
- 16. U2 - "With or Without You"
- 17. The Beatles - "The Long and Winding Road"
- 18. Al Green - "How Can You Mend a Broken Heart?"
- 19. Sam Smith - "Stay with Me"
- 20. Amy Winehouse - "Back to Black"
- 21. Carole King - "It’s Too Late"
- 22. Lewis Capaldi - "Someone You Loved"
- 23. John Lennon - "Jealous Guy"
- 24. Simon & Garfunkel - "The Boxer"
- 25. Gary Jules - "Mad World"
- 26. Adele - "Easy on Me"
- 27. Boyz II Men - "End of The Road"
- 28. Neil Young - "Only Love Can Break Your Heart"
- 29. Passenger - "Let Her Go"
- 30. The Fray - "How to Save a Life"
"Everybody Hurts" R.E.M. "Coś naprawdę poruszającego"
"Interesujące jest to, że w przypadku utworów wskazanych w ankiecie nie chodziło o ich popularność. Niektóre z najczęściej wymienianych w badaniu piosenek mają znacznie mniej odtworzeń na platformach streamingowych od tych najpopularniejszych. To oznacza, że jest w nich coś naprawdę poruszającego" - zauważył w rozmowie z brytyjskim serwisem "Express" Rupert Till, który jest także przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań nad Muzyką Popularną.
Pomimo oficjalnego zakończenia kariery w 2011 r., utwory zespołu R.E.M, jak widać, mają do dziś ogromny wpływ na rzesze fanów. Kilka dekad na scenie i 85 mln sprzedanych płyt na całym świecie dało im status legend rocka.
Utwór "Everybody Hurts" jest ich najbardziej rozpoznawalnym dziełem, który wydano jako singiel promujący płytę "Automatic for the People" z 1992 r. Do piosenki nakręcono też poruszający teledysk, który po latach zasłużył sobie na miano kultowego.