Białystok Ludwika Zamenhofa
Białystok w XIX wieku był istnym tyglem kulturowym. Mieszały się tu rożne narodowości i religie.
W tej rzeczywistości dorastał Ludwik Zamenhof. Dzieciństwo spędzone w tym wielokulturowym mieście było dla niego okazją do obserwowania niezbyt przyjaznych stosunków pomiędzy przedstawicielami zamieszkujących je narodów: Polaków, Rosjan, Niemców i Żydów.
ZOBACZ TAKŻE: Centralne Dożynki w Białymstoku z 1973 roku. Zobacz zdjęcia sprzed 50 lat
Według młodego Zamenhofa główną przyczyną konfliktów były kłopoty z komunikacją i brak wspólnego języka. Dlatego jeszcze jako uczeń rozpoczął prace nad projektem nowego języka.
Jego założenie było proste. Język ten, w przeciwieństwie do języków narodowych, miał być neutralny i łatwy do nauczenia dla wszystkich. Pomysłodawca nie chciał zastąpić nim ojczystych języków, a jedynie stworzyć taki, który mógłby zostać przyjęty przez wszystkich jako drugi język, używany do międzynarodowej komunikacji.
Esperanto. Najbardziej znany język międzynarodowy na świecie
Pomimo że, Esperanto nigdy nie przyniósł zakładanego przez twórcę skutku, do dzisiaj jest używany przez międzynarodową wspólnotę. I chociaż żadne państwo nie uznaje go za swój język urzędowy, to według różnych źródeł, szacuje się, że mamy od 100 tys. do 2 mln użytkowników (w zależności od poziomu opanowania języka). Dla około tysiąca z nich Esperanto jest pierwszym językiem.
Esperanto doczekało się także dwóch rezolucji UNESCO.
Jak dobrze znacie fakty dotyczące kultowego już języka i jego twórcy? Czas się przekonać w specjalnie przygotowanym przez nas quizie! Dla niewtajemniczonych może to być też świetna szansa by dowiedzieć się czegoś nowego w tym temacie.