Wszedł nowy mandat. 1500 zł kary od policji za jazdę bez tego dokumentu!

i

Autor: Podlaska Policja Wszedł nowy mandat. 1500 zł kary od policji za jazdę bez tego dokumentu!

Przepisy

Wszedł nowy mandat. 1500 zł kary od policji za jazdę bez tego dokumentu!

2024-06-17 8:08

W październiku 2024 roku weszły w życie duże zmiany w prawie. W konsekwencji od 1 stycznia mandaty są o wiele wyższe, a w latach kolejnych będzie tylko gorzej. Za jazdę bez jednego dokumentu zapłacisz nawet 1500 zł mandatu! O co konkretnie chodzi? Kto powinien szczególnie uważać? Dotyczy to najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

Spis treści:

  1. Nowy mandat od 20 października. Zmiany w prawie
  2. Czy można dostać mandat za brak karty rowerowej?
  3. Mandat za brak karty rowerowej 2024

Nowy mandat od 20 października. Zmiany w prawie

W piątek 20 października 2023 r. w Polsce weszły w życie nowe zasady w prawie drogowym. Chodzi o nieletnich użytkowników rowerów i hulajnóg elektrycznych. Teraz niepełnoletnie osoby, aby móc poruszać się nimi po mieście, muszą posiadać przy sobie odpowiednie uprawnienia. Dorośli mogą legitymować się dowodem osobistym, ale w przypadku nieletnich potrzebna jest karta rowerowa lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy często zapominają o myciu tej części ciała. To siedlisko milionów bakterii!

Błyskawiczny Quiz o ZUS. Ile wiesz o najgorszej instytucji w Polsce?

Pytanie 1 z 16
Prezes ZUS powoływany jest przez:

Czy można dostać mandat za brak karty rowerowej?

Sprawdzenie, czy posiadamy kartę rowerową nie będzie takie proste. Policja bowiem nie prowadzi takiego rejestru, a dyrektorzy szkolny powinni mieć rejestr wydawanych kart i pilnować danych do momentu, aż dany uczeń ukończy 18 lat. Problem w tym, że nie mają oni obowiązku przekazywania listy do służb. W związku z tym, policjanci, aby sprawdzić czy uczeń posiada kartę rowerową będą musieli udać się do wybranej placówki.

Mandat za brak karty rowerowej 2024

Od piątku 20 października 2023 policja i straż miejska za jazdę bez karty rowerowej może nałożyć dotkliwą karę finansową. Mandat za brak dokumentu wynosi aż 1500 złotych. I chociaż sprawdzenie czy dany uczestnik ruchu drogowego posiada kartę rowerową jest trudne, w przypadku jej braku policjant lub strażnik miejski ma obowiązek wystawić mandat.

Kierowcy w oku policyjnego drona! Posypały się mandaty