Według najnowszych danych całą Polskę trawi problem niepłaconych alimentów przez ojców. W naszym kraju jest ponad 289 tysięcy osób (głównie mężczyzn), które nie płacą na swoje dzieci. Kwota nieuregulowanych świadczeń alimentacyjnych na koniec listopada 2023 roku wynosiła prawie 15 miliardów złotych!
ZOBACZ TAKŻE: Te osoby stracą prawo jazdy ze względu na wiek. To nowy pomysł UE. Kto może się obawiać?
W 2024 roku stracisz prawo jazdy za niepłacenie alimentów
I właśnie w ten sposób pracodawcy chcą zmobilizować osoby niepłacące alimentów. Konkretnie jedną z takich skutecznych metod jest możliwość zatrzymania prawa jazdy, a cała procedura opisana jest w ustawie z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
Jak stracić prawo jazdy za niepłacenie alimentów?
Utrata prawka za brak regularnych opłat na alimenty jest bardzo prosta. Wystarczy, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy osoba zobowiązana do wpłacenia nie zrobiła tego co miesiąc w wysokości co najmniej 50 proc. zasądzonej kwoty. To podstawowy i najczęściej spotykany powód odbierania praw jazdy. Drugi to odmowa złożenia oświadczenia majątkowego, przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego i rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna i odmawia przyjęcia propozycji pracy.
Jeśli dłużnik alimentacyjny nie posiada pracy, ma 30 dni od tego momentu na zapisanie się w PUP jako bezrobotny lub poszukujący pracy. Jeżeli na którymkolwiek z powyższych etapów odmówi współpracy z organami prawnymi, wszczynane jest postępowanie, w wyniku którego dłużnik uznawany jest za uchylającego się od zobowiązań.
Czy można odzyskać prawo jazdy po zatrzymaniu z powodu brak opłat na alimenty?
Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na zabranie prawa jazdy z powodu braku wpłat na alimenty, jest sądowy wyrok o konieczności ich płacenia. Jeśli tak jak wspomnieliśmy wyżej wpłat nie ma w odpowiedniej wysokości, do odpowiedniego organu administracyjnego można składać specjalny wniosek. Jeśli dłużnik nie odwoła się od decyzji organu, prawo jazdy może zostać zatrzymane.
Prawko zatrzymane z powodu brak wpłat na alimenty szybko można odzyskać. Nie trzeba przy tym ponownie zdawać egzaminu. Wystarczy jedynie dopełnić wszystkie formalności wymagane w procedurze omówionej wyżej oraz przez co najmniej sześć miesięcy opłacać zasądzone alimenty w wysokości nie niższej niż 50 proc. od kwoty ustalonej.