Abonament RTV 2023 - kontrole
Kontrolerzy Poczty Polskiej od kilku miesięcy przemierzają kraj w celu sprawdzenia, czy Polacy płacą abonament RTV. W poprzednich tygodniu pisaliśmy o tym, że ogólnopolski dostawca przesyłek nie zamierza podawać do publicznej wiadomości liczby pracowników, którzy kontrolują nasze domu. W związku z tym, że zrobiła się z tego głośna sprawa, Poczta Polska postanowiła opublikować artykuł „Abonament RTV: obalamy mity, przedstawiamy fakty”.
Najciekawsze informacje, jakie można wyciągnąć z tej publikacji, to:
- listonosz nie może dokonywać kontroli abonamentu RTV,
- Poczta Polska zatrudnia jedynie kilkudziesięciu kontrolerów,
- kontrolerzy Poczty Polskiej skupiają się na kontrolowaniu firm i instytucji,
- trzeba zarejestrować odbiornik tv, nawet jeśli został on zakupiony do oglądania Netflixa, HBO czy inną platformę streamingową.
Abonament RTV 2023 – ile wynosi?
Od 1 stycznia 2023 roku opłata za sam odbiornik radiowy wynosi 8,70 zł. Jeśli posiadamy także telewizor, za abonament RTV trzeba płacić 27,30 zł. Opłaty należy wnosić do 25 dnia miesiąca. Wszyscy, którzy zapłacą z góry na więcej miesięcy, mogą skorzystać ze zniżki. Najsurowsza kara za brak rejestracji odbiornika i niepłacenie abonamentu RTV to 30-krotność jego miesięcznej wysokości.
Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV?
Osoby, które są zwolnione z opłaty abonamentu RTV, to:
- ci, którzy ukończyli 75 rok życia,
- ci, którzy zaliczają się do I grupy inwalidzkiej,
- weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- wszyscy, którzy ukończyli 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.