Abonament RTV – obowiązek zapłaty nawet po wyrzuceniu odbiornika
W przepisach ustawy o opłatach abonamentowych czytamy jednoznacznie, że obowiązek uiszczania powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. Kiedy natomiast zapłata nie jest już należna? W przepisach żadnej takiej regulacji nie znajdziemy, dlatego jest to tożsame z tym, że uchylenie obowiązku płacenia abonamentu RTV zachodzi w momencie wyrejestrowania urządzenia. W związku z tym, nawet jeśli oddamy odbiornik bratu, rodzicom czy nawet wyrzucimy go na śmietnik, musimy to zgłosić. Inaczej nadal musimy pamiętać o opłacie abonamentu RTV.
ZOBACZ TAKŻE: Tu na pewno zapukają kontrolerzy w sprawie Abonamentu RTV. Jest komunikat Poczty Polskiej
Jak wyrejestrować odbiornik RTV?
Okazuje się natomiast, że wyrejestrowanie odbiornika RTV jest proste. Możemy to zrobić na dwa sposoby:
- Osobista wizyta w placówce pocztowej.
- Zgłoszenie przez internet za pośrednictwem strony Poczty Polskiej (tu jednak finalnie też trzeba będzie udać się do placówki pocztowej w celu potwierdzenia wyrejestrowanie odbiornika).
Polecany artykuł:
Abonament RTV 2023 – ile wynosi?
Od początku nowego roku rząd wprowadził wyższą kwotę abonamentu RTV. 1 stycznia 2023 r. obowiązuje podwyżka, w związku z tym za odbiornik radiowy musimy zapłacić 8,50 zł miesięcznie, a za telewizor 27,30 zł. Kara za brak opłat na abonament RTV wynosi trzydziestokrotność opłaty miesięcznej.
Abonament RTV. Coraz mniej Polaków go płaci
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez PanelWizard Direct wynika, że aż 97 proc. Polaków ma w swoim domu telewizor. Jak widać zatem, praktycznie w każdym domu odbiornik tv się znajduje. Gorzej natomiast wygląda statystyka opłaty abonamentu RTV. Ten bowiem uiszcza 34,4 proc. zobowiązanych.