Tragedia przy wycince gałęzi na Rynku Kościuszki. Sąd w Białymstoku uniewinnił mężczyznę

i

Autor: Łukasz Stepaniuk Na zdjęciu Rynek Kościuszki w Białymstoku

Tragedia przy wycince gałęzi na Rynku Kościuszki. Sąd w Białymstoku uniewinnił mężczyznę

2022-12-02 10:31

Sąd Rejonowy w Białymstoku uniewinnił w czwartek mężczyznę oskarżonego w związku z wypadkiem przy pracy na wysokości, w którym zginął jego kolega, a on sam doznał ciężkich obrażeń skutkujących inwalidztwem. Prokuratura chciała roku więzienia w zawieszeniu. Wyrok nie jest prawomocny.

Chodzi o zdarzenie, do którego doszło ponad cztery lata temu na Rynku Kościuszki w centrum Białegostoku. Z kosza podnośnika, który się nagle przechylił - w czasie prac na wysokości ok. pięciu metrów przy przycinaniu gałęzi drzew - wypadły dwie osoby. Okazało się, że pękło stalowe ramię tego podnośnika. Jeden mężczyzna wówczas zginął, drugi był ciężko ranny.

Śmierć na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Oskarżenie prokuratury

Prokuratura uważa, że to właśnie ciężko ranny pracownik był odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy w firmie, nie dopełnił tego obowiązku, wskutek czego doszło do narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Chodzi o to, że mężczyźni pracowali na dużej wysokości bez zabezpieczenia. W ocenie śledczych, gdyby zachowane zostały wszystkie - wymagane prawem przy tego typu pracach - normy i zasady, do wypadku by nie doszło. Dlatego prokuratura chciała w tej sprawie kary więzienia w zawieszeniu.

Przesądziło pęknięcie stalowego ramienia podnośnika

Nie tylko obrońcy, ale też pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej (żony zmarłego) chcieli uniewinnienia. Zwracali uwagę, że przyczyną wypadku - jak ustalili biegli z Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) - było urwanie się kosza, bo z powodu tzw. zmęczenia materiału, doszło do pęknięcia stalowego ramienia podnośnika. Zwracali też uwagę, że obaj pracownicy wypadli z kosza, bo nie byli do niego przypięci, ale urządzenie zostało przez dozór techniczny dopuszczone do użytku bez stosownej klamry, do której można byłoby się wpiąć.

Mężczyzna został uniewinniony

Sąd rejonowy oskarżonego uniewinnił. Uzasadniając ten wyrok sędzia Anna Jamiołkowska zwracała uwagę, że przepisy dotyczące pracy na wysokości wymieniają rodzaje zabezpieczeń pracowników. Ten podnośnik nie miał uchwytu połączonego z konstrukcją, który pozwalałby wpiąć pasy bezpieczeństwa.

Wyrok nie jest prawomocny. Na razie nie wiadomo, czy prokuratura będzie składała apelację.

Białystok. Pościg ulicami miasta za 25-letnim Litwinem. Wcześniej ukradł auto