Pochodzący z małej miejscowości Pawłowice (woj. śląskie) 22-latek może pochwalić się sporymi osiągnięciami. Już w młodym wieku zdobył uznanie na międzynarodowej scenie naukowej. Gdy miał zaledwie 16 lat rozpoczął prace nad autonomicznym analizatorem jonowo-selektywnym, mającym na celu przyspieszyć proces wykonywania badań stanu gleby na polach uprawnych.
Po dwóch latach prac wygrał największy konkurs prac młodych naukowców na świecie (Intel ISEF). Jako pierwszy i jedyny dotąd Polak. Następnie ze swoim pomysłem został zaproszony na konferencje naukowe na całym świecie. Obecnie jest uczestnikiem jednego z najbardziej prestiżowych programów edukacyjnych na świecie - Jerome Fisher Program in Management and Technology.
Start-up Nirby. Optymalizacja upraw
Niedawno Lazarek opracował start-up Nirby. Wykorzystuje on dane satelitarne Europejskiej Agencji Kosmicznej do tworzenia map produktywności pól uprawnych.
Pozwala to na szybkie, tanie i bezinwazyjne określenie optymalnych strategii nawozowych, przy użyciu spektroskopii gleby i danych satelitarnych.
Nirby oferuje bezpłatny dostęp do swojej platformy doradztwa nawozowego dla gospodarstw o powierzchni pól uprawnych poniżej 50 ha, przeciwdziałając tym samym marginalizacji małych przedsiębiorstw rolnych.
Zwiększenie rocznych zysków rolników
Wdrożenie technologii Nirby pozwala na zwiększenie plonów o ok. 15 proc., a także na zmniejszenie zużycia nawozów o ok. 40 proc. To znacznie przekłada się na zwiększenie rocznych zysków rolników.
Jak mówi twórca w rozmowie z portalem Business Insider, na pomysł wpadł jeszcze będąc w gimnazjum.
CZYTAJ TAKŻE: Zawody przyszłości w Polsce. Na tych pracowników niedługo będzie wielkie zapotrzebowanie
- Szacujemy, że nasza technologia pozwoli rolnikom podnieść roczne zyski o nawet 2 tys. zł na hektar, przy czym koszt naszych usług wyniesie zaledwie 50 zł za hektar wyjaśnia Lazarek, cytowany przez Business Insider.
Rośnie liczba gwiazd, które odeszły z Kościoła. Sprawdź poniżej, które z nich są już po apostazji.