Cztery potwierdzone ogniska pomoru drobiu na Podlasiu
Zgodnie z komunikatem zamieszczonym na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku, do dnia 24 lipca br. potwierdzono cztery ogniska rzekomego pomoru drobiu. Inspektorat podał, że we wszystkich ogniskach zastosowano niezbędne środki kontroli, zlikwidowano stada, a także przeprowadzono dezynfekcję i odkażanie gospodarstw.
Polecany artykuł:
Ogniska pomoru drobiu na Podlasiu. Lista miejsc
Pierwsze ognisko wykryto na początku lipca na fermie w miejscowości Topilec w gminie Turośń Kościelna (woj. podlaskie), gdzie hodowanych było ponad 40 tys. sztuk drobiu. Pod koniec minionego tygodnia powiatowy lekarz weterynarii w Białymstoku lek. wet. Dariusz Filianowicz informował o nowym ognisku w miejscowości Bojary, także w gminie Turośń Kościelna. Na fermie hodowano ok. 28,5 tys. sztuk brojlerów.
Trzecie ognisko potwierdzono w gospodarstwie w miejscowości Bohdan w gminie Dobrzyniewo Duże. Jak powiedział we wtorek PAP Filianowicz, w gospodarstwie znajdowało się 90 kur, ok. 50 z nich zostało w ostatnim czasie zakupionych z gospodarstwa w Topilcu. Ostatnim ogniskiem jest kolejna ferma w Topilcu. Filianowicz powiedział, że to gospodarstwo obok tego, w którym stwierdzono pierwsze ognisko. Na fermie hodowano ok. 3 tys. kur ogólnoużytkowych; zostały zlikwidowane.
Polecany artykuł:
Pomór drobiu na Podlasiu. Nowe rozporządzenie wojewody
W związku z pojawieniem się kolejnych ognisk rzekomego pomoru drobiu wojewoda podlaski wydał nowe rozporządzenie ws. zwalczania choroby. Strefy obszaru zapowietrzonego i zagrożonego zostały rozszerzone. Obecnie obszar zapowietrzony obejmuje 31 miejscowości na terenie czterech gmin: Turośń Kościelna, Łapy, Choroszcz i Dobrzyniewo Duże, a obszar zagrożony - 128 miejscowości na terenie 11 gmin w powiatach: białostockim i wysokomazowieckim, a także kilka osiedli na terenie Białegostoku.