Spis treści
- Podlasie w pigułce: Dlaczego warto odwiedzić Łapy, miasteczko z bogatą historią i dziką przyrodą?
- Łapy - zapomniane serce Podlasia. Jak przemysłowe miasteczko staje się turystyczną perłą?
- Odkryj Łapy: historia, natura i kulinaria w sercu Podlasia czekają na odkrycie!
Podlasie w pigułce: Dlaczego warto odwiedzić Łapy, miasteczko z bogatą historią i dziką przyrodą?
Podlasie to miejsce, które trzeba poczuć na własnej skórze. Nie jest to region, jak Morze Bałtyckie czy polskie Tatry, które nie dość, że mają już swoją renomę, to w samej nazwie mają zawarty pierwiastek przyciągający turystycznie. A czym może przywołać do siebie województwo podlaskie? Tu czas płynie wolniej, a każdy zakątek kryje coś wyjątkowego, ale musicie dotknąć tego wszystkiego, zetknąć się z ludźmi i naturą, aby uwierzyć w niesamowitość regionu. Dlaczego warto przyjechać na Podlasie? My w redakcji wspólnie wybraliśmy te powody:
- raj dla miłośników przyrody i fotografii ze względu na dziką naturę i niezwykłe krajobrazy,
- bogata kultura i historia zachowana w przepięknych zabytkach,
- takich smaków, jak w podlaskiej kuchni nie znajdziesz nigdzie indziej!
- wypoczywaj aktywnie, zwiedzając region w kajaku lub na rowerze,
- poczuj wielokulturowość Podlasia, biorąc udział w jednym z festiwali.
CZYTAJ TAKŻE: To niepozorne miejsce na Podlasiu było kiedyś strategicznym miastem Polski. Istnieje od ponad 500 lat!
Łapy - zapomniane serce Podlasia. Jak przemysłowe miasteczko staje się turystyczną perłą?
Przykładem miasta, które trzeba odwiedzić na Podlasiu z uwagi na jego ciekawą historię oraz położenie w regionie zdominowanym przez atrakcje turystyczne są Łapy. Miejscowość położoną na Nizinie Północnopodlaskiej nad rzeką Narew, w otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego, oddalone o niecałe 30 kilometrów od Białegostoku. Co ciekawe, nazwa Łapy jest pochodzenia mazowieckiego i pierwotnie oznaczała przydomek rodu, który założył osadę nad Narwią. Według legendy powstanie miasta jest związane ze szlachcicem Łappą herbu Lubicz, który osiadł tutaj w czasie kolonizacji mazowieckiej w XV wieku. Łapy nie są najstarszym miejscem w okolicy, ale sławę i pozycję zyskały dzięki usytuowaniu nad rzeką Narew, obok niezwykle ważnego szlaku towarowego z Suraża do Gdańska. W XX wieku miejscowość szybko się urbanizowała z uwagi na utworzenie w mieście Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego (lata 20. XX wieku) i w późniejszym czasie cukrowni. Od 2009 roku oba zakłady przestały funkcjonować i obserwuje się powolną zapaść Łap, w tym demograficzną (w latach 2002-2023 liczba mieszkańców zmalała o 13,2%).
ZOBACZ TAKŻE: Ostatnie miasto w Polsce z bogatą historią i pięknymi okolicami. To miejsce na Podlasiu nadal odwiedzają nieliczni
Odkryj Łapy: historia, natura i kulinaria w sercu Podlasia czekają na odkrycie!
Tak jak wspomnieliśmy, Łapy leżą w bardzo ciekawym turystycznie miejscu, czyli otulinie Narwiańskiego Parku Narodowego, dlatego jest to dobre miejsce na rozpoczęcie spływu kajakowego. Poza tym w samym mieście warto zobaczyć:
- Dom Etkunów przy ul. Spółdzielczej z lat 20. XX w.,
- Rynek Miejski,
- wieżę ciśnień w zespole dworca kolejowego z początku XX w.,
- najwyższa wieża widokowa na Podlasiu,
- Dąb Rudosław,
- Śliwno-kładka.
