Turystyka

Ostatnie miasto w Polsce z bogatą historią i pięknymi okolicami. To miejsce na Podlasiu nadal odwiedzają nieliczni

2025-03-31 9:42

Jest na Podlasiu takie miejsce, które można nazwać ewenementem w skali całej Polski, a nawet Europy. Jeśli przyjedziesz tu, to na pewno będziesz przecierać oczy ze zdumienia! Nieoczekiwanie leży tuż przy granicy Polski i zachwyca swoim unikalnym klimatem i charakterem. Niesamowita historia miasta sięga jeszcze XVI wieku. Niech nie odstrasza was położenie tej miejscowości, to miejsce w województwie podlaskim zdecydowanie poleca się na turystyczne wycieczki!

Spis treści

  1. Sejny. Odkryj ostatnie miasto przed granicą z Litwą, pełne kultury i spokoju
  2. Przewodnik po Sejnach. To ostatnie miasto w Polsce z bogatą historią i pięknymi okolicami
  3. Sejny - malownicze miasto na Podlasiu. Co warto zobaczyć i dlaczego warto je odwiedzić?

Sejny. Odkryj ostatnie miasto przed granicą z Litwą, pełne kultury i spokoju

Sejny to wyjątkowe miasto na mapie województwa podlaskiego. Geograficznie leży nad rzeką Marychą. Znajduje się bardzo blisko granicy z Litwą i jest ważnym ośrodkiem kulturalnym oraz religijnym na Suwalszczyźnie. Historycznie jest jednym z najstarszych miejscowości naszego regionu. Ale przyciąga turystów nie tylko z uwagi na swoją przeszłość. Sejny to miejsce z ciekawymi tradycjami kulturalnymi, społecznymi, ale też z uwagi na swoje położenie geograficzne (miejscowość leży na uboczu od takich miast jak Augustów czy Suwałki) kusi ciszą i spokojem do odpoczynku. Bo właśnie tu znajdziecie sporo ścieżek i tras do spacerów oraz przejazdów rowerowych.

ZOBACZ TAKŻE: To miejsce w Podlaskiem istnieje już od XIII wieku! Słynie z firmy znanej w całej Polsce

Białystok Radio ESKA Google News

Przewodnik po Sejnach. To ostatnie miasto w Polsce z bogatą historią i pięknymi okolicami

Sejny to malutka miejscowość położona tuż przy granicy z Białorusią. Od Białegostoku dzieli to miasto odległość, którą samochodem pokonać w około 2 godziny. Bliżej z Sejn jest do Suwałk i Augustowa Te dwa miasta dzieli odpowiednio 30 i 38 kilometrów. Sejny to miasteczko, którego powstanie datuje się na lata 1593–1602. To wtedy właśnie Jerzy Grodziński, leśniczy przełomski i starosta przeroski, kupił dwór od Sapiehów i założył przy nim miasteczko, które w późniejszym czasie nazwano Sejny. Ale historia tego miejsca sięga dalej, bo 1422 roku, kiedy Suwalszczyzna weszła w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego. 22 grudnia 1522 roku zaś ziemię nad Sejną otrzymał od króla Zygmunta I jego dworzanin, kniaź Iwan Wiśniowiecki hetman wojsk królewskich. On wzniósł tam dwór, który odziedziczył następnie jego syn, a który później należał Anny i Mikołaja Sapiehów, od których odkupiony został przez Grodzińskiego. Rozwój miasta Sejny nieodłącznie wiąże się z dominikanami, którzy zostali tu sprowadzeni w 1602 roku. To właśnie dzięki słynnym odpustom organizowanym przez zakonników, miasto było słynne w całym królestwie polskim. W późniejszych lat Sejny, podobnie jak cała Suwalszczyzna, była uwikłana w liczne walki, przez co miasto kilka razy spalono. We wrześniu 1920 roku miasteczko odzyskało niepodległość, ale w późniejszych latach aż do dziś nigdy nie odzyskało swojej dawnej pozycji.

ZOBACZ TAKŻE: Zapytaliśmy sztuczną inteligencję o najładniejsze miasto na Podlasiu. AI nie wahała się nawet sekundę!

W Sejnach obecnie mieszka 4 935 osób. Choć mowa o miejscowości oddalonej od największych tras komunikacyjnych, to dobre miejsce na spokojny letni odpoczynek. Co ciekawe, jeśli spojrzycie na mapę, to zobaczycie, że Sejny leżą właściwie w podobnej odległości od Augustowa i Suwałk, dlatego miejsce ciche i spokojne może być tzw. miejscem wypadowym do zwiedzania całego województwa podlaskiego. I właśnie z turystyki obecnie żyje to niewielkie miasteczko. To, co warto wiedzieć przed przyjazdem do Sejn, to mniejszość litewska. Najbardziej oddalone miasto w północno-wschodniej Polskiej jest ważnym ośrodkiem kultury litewskiej. W okolicach mieszka liczna mniejszość litewska, a miasto jest miejscem, gdzie odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne i edukacyjne związane z tradycją litewską.

Warto również wiedzieć, że w Sejnach urodziło się kilku znanych Polaków. Chodzi o Radosława Liszewskiego (lider zespołu Weekend) i Piotra Markiewicza (medalistę olimpijskiego w kajakarstwie).

Sejny - malownicze miasto na Podlasiu. Co warto zobaczyć i dlaczego warto je odwiedzić?

W okolicach tego miasta w woj. podlaskim również spotkacie malownicze tereny przy rzece Marycha, które przyciągają miłośników przyrody i turystów. Bliskość jezior, lasów oraz rzeki Marychy sprawia, że okolice miasta są atrakcyjne dla turystów pieszych, rowerzystów oraz miłośników sportów wodnych. Tu robotę robi bliskość Suwałk i Augustowa.

Najważniejsze atrakcje Sejn i okolicy:

  • Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
  • Klasztor dominikanów
  • Synagoga i inne budynki historyczne
  • Dawny pałac biskupi, obecnie dom mieszkalny
  • Muzeum Ziemi Sejneńskiej
  • Ratusz miejski z XIX wieku
  • zabytkowa architektura miasta z XVI/XVII wieku,
  • Kaplica św. Agaty,
  • Biała Synagoga z lat 1860–1870,
  • zabytkowa poczta z końca XIX wieku przy ul. Piłsudskiego 35,
  • dawny pałac biskupi z 1841 roku (przy ul. Piłsudskiego 28),
  • figura Matki Bożej Sejneńskiej słynąca wieloma cudami i łaskami. Sprowadzona do Sejn w 1602,
  • zabytkowe kamienice na głównym placu Sejn,
  • pomnik powstania sejneńskiego,
  • pomnik Antanasa Baranauskasa,
  • Góra Różańcowa,
  • Jezioro Wigry,
  • Wieża widokowa w Kruszniku.
QUIZ: Czy to miasto leży w Podlaskiem? Jak dobrze znacie miejscowości Podlasia?
Pytanie 1 z 10
Które z poniższych miast stanowi część woj. podlaskiego?
Rolnicy. Podlasie. Gienek, Sławek i Walek naprawiają talerzówkę