Historia Parku Lubomirskich w Białymstoku sięga XIX wieku
Park Lubomirskich został założony w połowie XIX wieku. Utworzył go baron Rudiger, który odziedziczył tamtejszy majątek po senatorze Aleksandrze Kruzenszternie. Mniej więcej w tym samym okresie na terenie parku wybudowano klasycystyczny pałac.
Cały majątek w 1922 roku nabył Jerzy Rafał Lubomirski. To właśnie od jego nazwiska park funkcjonuje pod taką samą nazwą do dziś.
Zlokalizowany na osiedlu Dojlidy obiekt, to największe zabytkowe założenie parkowe w stolicy Podlasia. Dawniej Dojlidy były wsią i folwarkiem, dzisiaj są mieszkaniowo-przemysłowym osiedlem na obrzeżach miasta, w jego południowo-wschodniej części. Park Lubomirskich to park w stylu krajobrazowym o powierzchni kilkunastu hektarów.
Co znajdziemy w Parku Lubomirskich? Starodrzew, stawy i pałac
Dokładniej park znajdziemy w rozwidleniu ulic Suchowolca i Myśliwskiej. Nieco na uboczu, niemal na granicach miasta, ustępuje często popularnością bardziej rozpoznawalnym parkom Białegostoku. Jednak wciąż umiejscowiony jest stosunkowo niedaleko od centrum miasta. A jest tam co podziwiać.
W obszarze parku ulokowano jeden duży i dwa mniejsze stawy, które komponują się z wysokim drzewostanem na ich obrzeżach. Park wyróżnia się w szczególności występującym tam starodrzewem. Znajdziemy tam między innymi:
- lipy,
- brzozy,
- jesiony,
- klony,
- świerki,
- graby.
Pośrodku parku położony jest wspomniany wcześniej zabytkowy Pałac Lubomirskich, który obecnie jest w remoncie. Więcej na jego temat przeczytacie tutaj.
To idealne miejsce na jesienny spacer w Białymstoku. Trafisz tam na obrzeżach miasta
Park Lubomirskich jest warty odwiedzenia o każdej porze roku. Miłośnicy różnych okresów odnajdą tam urok zarówno w pełni wiosny, jak i pośrodku ciepłego lata czy zaśnieżonej zimy. Park wyjątkowo pięknie wygląda także jesienią. Szczególnie tą złotą. Na terenie parku pełno teraz kolorowych, różnobarwnych liści, które przykryły powierzchnie parku. Kolorową mozaikę podziwiać możemy zarówno na ziemi, jak i w koronach drzew.
To idealna miejscówka na jesienny spacer w Białymstoku. Natomiast w pobliżu parku możemy odwiedzić m.in.: Zalew i Plażę Dojlidy, Pałac Hasbacha, kościół Niepokolanego Serca Maryi czy cerkiew Proroka Eliasza. Wybierzcie się z nami na wycieczkę po parku. Jej efekty znajdziecie w naszej galerii.