1 listopada

Tłumy na cmentarzach i ogromne korki w Białymstoku. Oprócz zniczy sprzedawano takżę pączki [ZDJĘCIA]

1 listopada obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych. Kolejnego dnia, na 2 listopada przypada natomiast Dzień Zaduszny. To czas wspomnień bliskich, którzy odeszli już z tego świata. W świąteczny długi weekend białostoczanie tłumnie ruszyli na cmentarze. W pobliżu nekropolii korkowały się ulice i kwitł handel.

Tak w Białymstoku uczczono Uroczystość Wszystkich Świętych. Już 1 listopada białostockie cmentarze wypełniły tłumy odwiedzających. Ci wraz ze zniczami, kwiatami i wiązankami wizytowali groby bliskich.

Nie zabrakło także utrudnień na drogach, korkowało się szczególnie wokół miejskich nekropolii. A tych w Białymstoku znajdziemy ponad 30.

1-2 listopada. Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Kiedy obchodzimy Święto Zmarłych?

1 listopada przyjęło się zwyczajowo nazywać potocznie Świętem Zmarłych. Tego dnia obchodzimy jednak w Kościele Uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. W doktrynie katolicyzmu jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości.

Z kolei 2 listopada świętujemy Dzień Zaduszny, zwany również Zaduszkami czy właśnie Świętem Zmarłych. Jednak pełna nazwa tej uroczystości to Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Jest to obchód liturgiczny poświęcony zmarłym, treściowo połączony z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych.

Zaduszki w doktrynie Kościoła katolickiego są wyrazem przekonania o obcowaniu świętych, zmartwychwstaniu ciał, życiu wiecznym oraz skuteczności modlitwy wstawienniczej.

Znicze i pączki. Tłumy na 1 listopada w Białymstoku

My 1 listopada odwiedziliśmy Cmentarz Miejski przy ulicy Władysława Wysockiego 63. Na ogromnej powierzchni ponad 14 ha znajdują się tutaj groby wszystkich wyznań. Nekropolia powstała w 1939 roku i od tego czasu pochowano na niej dziesiątki tysięcy osób.

Do cmentarza położonego w północnej części miasta w pierwszy weekend listopada można było dostać się autobusami regularnych, jak i specjalnych linii (C). Ulicą Wysockiego 1 listopada można było poruszać się tylko w jednym kierunku. Ruch z centrum miasta był zamknięty. Przygotowano specjalne objazdy.

Białostoczanie tłumnie pojawili się na miejskiej nekropolii. Z kolei przed wejściem za bramy cmentarza sprzedawano znicze, kwiaty, wiązanki, ale także... pączki. Chętnych na posilenie się, po wyprawie na groby bliskich, nie brakowało.

QUIZ: Jak dobrze znasz polską tradycję? Zgadnij czy to Halloween czy Dziady?

Pytanie 1 z 10
Święto to wywodzi się z tradycji celtyckiej:
1 listopada na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie