Ten rachunek dobije Polaków? Płacimy go wszyscy, a od 1 stycznia szykuje się ogromna podwyżka

i

Autor: pxhere.com Ten rachunek dobije Polaków? Płacimy go wszyscy, a od 1 stycznia szykuje się ogromna podwyżka

Twoje finanse

Ten rachunek dobije Polaków? Płacimy go wszyscy, a od 1 stycznia jest zdecydowanie drożej!

2024-03-05 9:19

1 stycznia 2024 r. Polacy przeżyli potężny wstrząs! Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku nasze portfele czeka kolejny wydatek! Co najgorsze jeszcze we wrześniu 2023 r. tłumaczono i zasypywano Polaków obietnicami, że stawka nie ulegnie zmianie. Realia wyglądają inaczej! Polacy już otrzymają faktury za prąd.

Obecnie nie wyobrażamy już sobie życia bez prądu. Energia elektryczna potrzebna jest nam do wszystkiego: przydaje się podczas oglądania tv, korzystania z telefonu, obsługi urządzeń w kuchni i łazience. Większość z nas pracuje z przedmiotami, które wymagają napięcia elektrycznego.

Rachunki za prąd będą wyższe. To pewne!

Dlatego prąd jest tak ważny, a informacje o wysokości rachunków za prąd elektryzują wszystkich Polaków. A jak wynika z rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska będą one wyższe z powodu zmiany kosztu jednej opłaty.

Choć wcześniej urzędnicy obiecywali, że wysokość opłaty kogeneracyjnej nie ulegnie zmianie, czyli pozostanie na poziomie 4,96 zł za megawatogodzinę (MWh) od 1 stycznia 2024 r. będzie wzrost. Według wyliczeń MKiŚ wyniesie ona 6,18 zł za megawatogodzinę (MWh)

Wzrośnie stawka za energią elektryczną

Jak to może wpłynąć na portfele Polaków? Tu też oprzemy się na wyliczeniach resortu klimatu. Zakładając, że średnie roczne zużycie prądu to 3 MWh, gospodarstwo domowe straci rocznie średnio ok. 18,53 zł. Niby nie jest to dużo, ale od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie nie tylko opłata kogeneracyjna, a również stawka opłaty składowej.

Fakt jest zatem taki, że rachunki za prąd w 2024 r. będą wyższe. O ile konkretnie? Tego dowiemy się w okolicach połowy grudnia.

ZUS - ile o nim wiesz? QUIZ

Pytanie 1 z 10
ZUS powstał w roku: