Dworzec w Białymstoku to główna i największa węzłowa stacja kolejowa w mieście. Budynek dworca zlokalizowany jest przy ul. Kolejowej 11 na osiedlu Młodych. Według klasyfikacji PKP ma kategorię Dworca Wojewódzkiego.
Dworzec kolejowy w Białymstoku. Historia zabytku z XIX wieku
Budowę dworca kolejowego w Białymstoku ukończono około 1862 roku. Stało się to równolegle z uruchomieniem linii kolejowej prowadzącej z Warszawy do Petersburga m.in. przez Białystok, Grodno i Wilno.
Podczas I wojny światowej budynek został zbombardowany, a następnie spalony w 1915 roku przez wojska rosyjskie. W 1919 roku odbudowano go zgodnie z pierwotnym planem. Podobny los spotkał obiekt podczas II wojny światowej. Tym razem z rąk wojsk niemieckich, które wycofując się spaliły dworzec w 1944 roku.
Dworzec odbudowano po raz kolejny w latach 1946-1949
Zabytkowy dworzec w Białymstoku. Dziś prawie jak w XIX wieku. Jak zmieniał się obiekt?
Białostocki dworzec wpisano do rejestru zabytków w 1960 roku. Stanowi on przykład architektury neobarokowej.
W latach 1989-2003 przeszedł gruntowną modernizację. Kolejną rozpoczęto w 2018 roku i ukończono w 2020. Jej celem było poprawa jakości obiektu. Przede wszystkim przywrócono oryginalny wygląd dworca z XIX wieku, ale także wzmocniono i zabezpieczono budynek na "kolejne 100 lat bezpiecznej eksploatacji".
Jak współczesny budynek dworca różni się od tego sprzed ponad 100 lat? Porównajcie je na archiwalnych zdjęciach. Najstarsze pochodzi z 1897 roku!