15 sierpnia w Białymstoku
W uroczystościach wzięli udział żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, parlamentarzyści, władze regionu, miasta Białegostoku, duchowieństwa różnych wyznań, samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele różnych organizacji i instytucji, tłumy białostoczan. Nadano sztandar szóstemu oddziałowi Związku Polskich Spadochroniarzy. Wszyscy dziękowali żołnierzom za pełnioną codziennie służbę, za obronę polskich granic.
W odczytanym w trakcie uroczystości liście, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że wydarzenia i walka sprzed 102. lat przypominają, że "troska o obronność nie jest kwestią wyboru, tylko stałym obowiązkiem", a za naszą wschodnią granicą toczy się wojna nie tylko o przyszłość Ukrainy, ale całej Europy.
„Musimy wykazać się mądrością”
Gospodarz uroczystości, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zwrócił uwagę, że walka z 1920 r. toczyła się o przyszłość całej Europy, tak jak obecna wojna w Ukrainie i nie możemy być obojętni wobec tego, co dzieje się w Ukrainie.
"Zdając sobie sprawę ze stawki, o jaką toczy się ta dzisiejsza wojna, jesteśmy zobowiązani do wykazania się mądrością, zyskujmy czas niezbędny, by wspólnymi siłami przygotować nasz kraj na wszelkie możliwe scenariusze, jakie może nam przynieść przyszłość. Czas niezbędny, by odbudować polską jedność w imię wspólnej racji stanu" - mówił Tadeusz Truskolaski.
„Wszyscy musimy wspierać wojsko”
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślał, że kwestie wolności i niepodległości Polski są aktualne cały czas, wojsko się rozwija, konieczne są cały czas dalsze ogólnonarodowe działania i wysiłki w związku z sytuacją na wschodniej granicy, np. sprawna obrona cywilna, ludzie na różnych szczeblach przygotowani do działania i pomocy wojsku na wypadek zagrożenia.
"Wszyscy musimy wspierać Wojsko Polskie i dbać o jego rozwój i potencjał" - dodał marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Dziękował żołnierzom, pracownikom wojska za służbę i profesjonalizm, dbanie o bezpieczeństwo.
Żołnierze zaprezentowali sprzęt
Z okazji święta Wojska Polskiego, w poniedziałek Muzeum Wojska w Białymstoku przygotowało przed swoją siedzibą stoiska edukacyjne, na których można było np. zobaczyć, dotknąć broni, dawnych mundurów. Dzieci układały plenerowe puzzle o tematyce wojskowej, wykonywano przypinki wojskowe. Można też zwiedzać park militarny tego muzeum, który powstał w jednym z magazynów przy ul. Węglowej.
Na placu przed Teatrem Dramatycznym swój sprzęt prezentowali żołnierze. Była np. wyrzutnia rakietowa "Langusta", armata przeciwlotnicza "Hibneryt", zestaw przeciwlotniczy artyleryjsko-rakietowy.