Strefa buforowa na granicy z Białorusią jest pewna! Na czym polega? Ile wyniesie? Sprawdź szczegóły

i

Autor: Piotr Molecki/East News Strefa buforowa na granicy z Białorusią jest pewna! Na czym polega? Ile wyniesie? Sprawdź szczegóły

GRANICA

Strefa buforowa na granicy z Białorusią jest pewna! Na czym polega? Ile wyniesie? Sprawdź szczegóły

2024-06-11 15:26

Strefa buforowa powstanie na granicy z Białorusią. Przepisy dotyczące jej wprowadzenia mają obowiązywać od czwartku 13 czerwca. Ile kilometrów obejmie? Na czym polega? Strefa buforowa przy granicy z Białorusią będzie miała ok. 60 km długości. Nie będzie w niej żadnej miejscowości – powiedział we wtorek w Białymstoku minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Więcej szczegółów poniżej.

"Chcemy, żeby w jak najmniejszym stopniu naruszyć lokalne interesy. Również jesteśmy gotowi - w różnych kwestiach dotyczących rekompensowania strat z tym związanych - wychodzić naprzeciw oczekiwaniom lokalnych wspólnot" - zapewnił szef MSWiA, który brał udział w spotkaniu premiera z wojewodami, które odbyło się we wtorek w Białymstoku.

Strefa buforowa na granicy z Białorusią 

Strefa buforowa na granicy z Białorusią zostanie wprowadzona w czwartek 13 czerwca. Jak dowiedzieliśmy się na wtorkowym spotkaniu ministra Siemonika z mediami, szczegóły dotyczące tego rozwiązania różnią się od wcześniejszych doniesień medialnych.

Sonda
Czy granica z Białorusią jest Twoim zdaniem dobrze chroniona?

"To jest 60 km, w sensie długości. Jest to zupełnie inna kategoria niż ta strefa, która kiedyś obowiązywała – wtedy było ponad 400 km (chodzi o ograniczenia wprowadzone przez rząd PiS, które obowiązywały wówczas w części województw: podlaskiego i lubelskiego - przyp. PAP)" - powiedział dziennikarzom Siemoniak. Dodał, że na przeważającym obszarze szerokość strefy wyniesie 200 metrów, jedynie w paru miejscach osiągnie ona najdalej do 2-2,5 km.

"Według informacji, które mam od SG, nie ma tam żadnych miejscowości" - zapewnił Siemoniak.

Minister dodał, że w niektórych miejscach są zabudowania, ale - jak dodał - nie da się tak zorganizować strefy buforowej, aby wszystkie zabudowania były poza nią.

Strefa buforowa na granicy - na czym polega?

"Również naszą intencją jest to, żeby media na podstawie zgód, czy organizacje pozarządowe – mogły mieć dostęp" – powiedział Siemoniak. Przekonywał, że nie chodzi o ograniczanie dostępu czy ukrywanie czegokolwiek.

"Chodzi o bezpieczeństwo, bezpieczeństwo wszystkich i walkę z przemytnikami ludzi (...). Nielegalne przejście granicy na ogół jest związane z tym, że gdzieś w okolicy są przemytnicy ludzi, którzy te osoby potem przerzucają też do innych krajów" – powiedział Siemoniak.

Protest rolników w Podlaskiem. Zablokowane dojazdy do Białegostoku