Szkolny Budżet Partycypacyjny w Białymstoku. Czym jest?
Szkolny Budżet Partycypacyjny to środki z budżetu Miasta Białystok przeznaczone na sfinansowanie projektów zgłoszonych przez uczniów białostockich publicznych szkół ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest białostocki magistrat. Szkolny Budżet Partycypacyjny z każdą edycją zyskuje na popularności i ma na celu:
- promowanie postawy obywatelskiej młodzieży,
- inspirowanie uczniów do działań pozalekcyjnych,
- aktywizowanie uczniowskiego środowiska szkolnego,
- rozwijanie w uczniach kreatywności i współpracy oraz poczucia wpływu na otoczenie.
Szkolny Budżet Partycypacyjny w Białymstoku 2025. Harmonogram
Udział w SBP mogą wziąć publiczne szkoły ponadpodstawowe po wcześniejszym złożeniu deklaracji uczestnictwa do Centrum Aktywności Społecznej na adres e-mail: [email protected] w terminie do 21 lutego 2025 r (należy podać imię i nazwisko Szkolnego Koordynatora SBP oraz nazwę szkoły) oraz będące w wykazie CAS. Formularz deklaracji dostępny jest pod tym linkiem: Formularze. Maksymalna wysokość środków, które może otrzymać szkoła to 4 tys. zł.
Harmonogram Szkolnego Budżetu Partycypacyjnego w Białymstoku 2025 prezentuje się tak:
- akcja promocyjno-informacyjna w szkołach – luty-marzec 2025 r.;
- zgłaszanie projektów przez uczniów – co najmniej 7 dni roboczych w przedziale między 17 marca a 4 kwietnia 2025 r.;
- weryfikacja złożonych propozycji projektów i ogłoszenie listy projektów zakwalifikowanych do głosowania – do 15 kwietnia 2025 r.;
- głosowanie – co najmniej 3 dni robocze, maj 2025 r.;
- realizacja wybranych projektów – do 31 października 2025 r.
SBP 2025 w Białymstoku. Projekty
Jak czytamy w regulaminie SBP, projekty mogą być zgłaszane przez:
- ucznia indywidualnie – wówczas może zgłosić tylko jeden projekt;
- więcej niż jednego ucznia (projekt grupowy) – grupa uczniów może liczyć od dwóch do pięciu osób. W przypadku projektów grupowych nie stosuje się limitu zgłoszonych projektów.
Co istotne: projekt nie może zostać zgłoszony przez uczniów będących członkami Zespołu SBP i musi zostać poparty pisemnie przez co najmniej 15 osób należących do społeczności szkolnej, tj. uczniów, dyrekcję, nauczycieli, pracowników administracyjnych i obsługi. Każda uprawniona osoba może poprzeć dowolną liczbę projektów.