Podwyżki cen wynajmu mieszkań
Według najnowszych danych Expandera i Rentier.io wynajem mieszkania był we wrześniu tego roku o 28 proc. droższy niż jeszcze rok temu. To oczywiście uśredniony wynik, bo w największych miastach w Polsce wzrosty są jeszcze większe. Przykładowo w Krakowie ceny najmu już przed wakacjami poszły w górę niemal o połowę (46 proc.). W III kwartale 2022 r. najmocniej rosły stawki wynajmu małych mieszkań (do 35. m kw.). Najwyższe ceny obowiązują w Warszawie, gdzie trzeba zapłacić już 2 tys. 571 zł. Dalej jest Wrocław (2 tys. 471 zł) i Gdańsk (2 tys. 400 zł).
Czy właściciel mieszkania może podnieść czynsz?
Za tak dużym wzrostem cen najmu stoi przede wszystkim sytuacja z ostatnich miesięcy. Wojna z Ukrainy spowodowała napływ do Polski tysięcy uchodźców, co zdecydowanie zwiększyło popyt na mieszkania. Kolejna kwestia to podwyżka stóp procentowych, która u zdecydowanej większości Polaków drastycznie zmniejszyła zdolność kredytową.
W najlepszej sytuacji są ci najemcy, którzy podpisali umowy na wynajem w 2020 i na początku 2021 r. Trafili oni bowiem na okres znaczącego spadku popytu, dlatego stawki najmu były zdecydowanie niższe. Wkrótce może się to jednak zmienić. Właściciele mieszkań mają prawo podnieść kwotę czynszu nawet tym, którzy umowy podpisali dawno temu. A sytuacja w kraju może ich do tego zmusić, bo sami sporą część swoich inwestycji finansują kredytami. Teraz, kiedy raty mocno wzrosły mogą skorzystać ze swojego prawa i podnieść kwotę najmu.
Polecany artykuł:
Ile razy w roku można podnieść czynsz?
Eksperci zaznaczają, że sytuacja dotyczy tych najemców, którzy nie mają umów na czas określony bądź klauzul gwarantujących stałe stawki. Właściciele mieszkań mają prawo podnieść czynsz, ale oni też muszą poruszać się w tym zgodnie z prawem. Reguluje je ustawa o ochronie praw lokatorów. Znajdziemy w niej zapis, że właściciel mieszkania nie może podwyższać cen najmu częściej niż raz na pół roku.
Zgodnie z ustawą podwyżka czynszu, jak i innych opłat za używanie lokalu może nastąpić wyłącznie poprzez złożenie pisemnego wypowiedzenia najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego z zachowaniem okresu wypowiedzenia, który wynosi trzy miesiące.
Źródła: Expander, Rentier.io, Business Insider
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]