Dworzec PKP

Postępy prac przy dworcu PKP w Białymstoku. Widać już zarys przejść podziemnych!

2024-03-10 18:22

Wciąż trwają prace przy dworcu PKP w Białymstoku. W ramach Rail Batlica modernizowana jest stacja Białystok. Okolica dworca zmieniła się nie do poznania, a zakończenie prac zaplanowano już wkrótce. Byliśmy na miejscu i uwieczniliśmy na zdjęciach aktualne postępy budowy. Na terenie widać m.in. pierwsze fragmenty przejść podziemnych pod torami i tych w ramach węzła intermodalnego.

Białystok. Prace przy dworcu PKP w 2023 roku

Przebudowa stacji kolejowej Białystok nadzorowana przez PKP PLK trwa już od ponad trzech lat. Regularnie śledzimy postępy prac przy białostockim dworcu.

A ich efekty możecie oglądać w naszych reportażach. Pierwszy raz z aparatem pojawiliśmy się tam latem 2023 roku. Teren budowy wyglądał wtedy zgoła odmiennie.

Aktualizację zrobiliśmy także przy okazji otwarcia centrum przesiadkowego. Te powstało wczesną jesienią ubiegłego roku w ramach węzła intermodalnego, budowanego równolegle obok inwestycji Rail Baltica.

Spory postęp prac nastąpił również pod koniec 2023 roku. Pomimo zimy i świąt Bożego Narodzenia remonty nie ustały, a praca nabierała wręcz większego tempa.

Postępy prac przy dworcu PKP w Białymstoku 2024. Powstają przejścia podziemne

Co obecnie dzieje się przy dworcu PKP w Białymstoku? Podróżujący mogą korzystać z wyremontowanych peronów nr 1, 2 oraz 4. Nad peronami znajduje się drewniano-metalowe zadaszenie. Najbliżej zakończenia prac jest peron umiejscowiony tuż obok budynku dworca. Ale i tam nadal trwają remonty.

Z kolei te najbardziej intensywne prowadzone są przy budowie torów i peronu numer 3. Tam wciąż prowadzone są głębokie wykopy, ale pojawił się już pierwszy szkielet zadaszenia.

Pod torami przy dworcu po raz pierwszy znajdą się przejścia podziemne, którymi pasażerowie będą mogli dotrzeć na odpowiednie perony. To właśnie pod ziemią trwa część robót. Udało nam się uwiecznić pierwsze zarysy i wejścia do podziemnych szlaków.

Budowa przejść podziemnych w centrum Białegostoku. Węzeł intermodalny bliżej końca

Tuż obok dworca trwają także praca w ramach intermodalnego węzła komunikacyjnego. Te nadzoruje miasto. Ostatnim etapem prowadzonych obecnie prac jest oddanie do użytku przejścia podziemnego, które połączy ul. Zwycięstwa z ul. Rocha i Bohaterów Monte Cassino.

Zakończenie inwestycji na stacji Białystok zaplanowano na 2024 rok.

Dworzec w Białymstoku po remoncie