Maseczki w samochodzie - jakie są zasady? Surowa kara za złamanie TEGO przepisu!

i

Autor: Stanislaw Bielski/REPORTER / EAST NEWS Maseczki w samochodzie - jakie są zasady? Surowa kara za złamanie TEGO przepisu!

Wielki Protest Mundurowych 2021. Policjanci przestaną wystawiać mandaty za wykroczenia

2021-09-08 9:06

Policja przestanie wystawiać mandaty za wykroczenia. Mają je zastąpić pouczenia dla osób przekraczających prędkość czy przechodzących przez jezdnię na czerwonym świetle. To groźba mundurowych, która ma zostać zrealizowana, jeśli związki zawodowe nie dojdą do porozumienia z rządem ws. m.in. podwyżek dla ponad stu tysięcy mundurowych w całym kraju.

Policyjne związki zawodowe negocjują ws. podwyżek dla policjantów. W miniony piątek ich przedstawiciel Rafał Jankowski spotkał się z Maciejem Wąsikiem, wiceministrem MSWiA. Rząd zaproponował mundurowym podwyżki w kwocie 270 zł, korzystniejsze zasady premiowania funkcjonariuszy, zmiany w naliczaniu emerytur oraz zapowiedź modernizacji całej formacji w kolejnych latach. Jankowski był zadowolony z efektów negocjacji. W przeciwieństwie do wielu policjantów, którzy postanowili zorganizować oddolny protest koordynowany za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na stronie Zjednoczeni Mundurowi przeczytać możemy:

- Od 1 stycznia 2022 r. płace funkcjonariuszy wzrosną o 4,4 proc., co – wraz z nagrodą roczną - daje wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia o 270 zł na etat. Według oficjalnych danych inflacja wyniosła ok. 4,8%. Proszę zwrócić uwagę, że w ustaleniach jest słowo klucz "przeciętnego uposażenia" oczywiście brutto.

Do komunikatów wyrażających niezadowolenie negocjacjami odniósł się Zarząd Główny NSZZ Policjantów:

Raport z Anteny 07.09

- Pomimo iż we wspólnym komunikacie wyraźnie poinformowano, że Program Modernizacji będzie miał swoją kontynuację w latach 2022-2025, a istotnym jego elementem będą podwyżki uposażeń i wynagrodzeń w wysokości, która dopiero będzie uzgodniona (na spotkaniu w dniu 13 września), oraz że oprócz tego funkcjonariusze skorzystają z waloryzacji uposażeń zaplanowanej dla całej sfery budżetowej, jak też odmrożony i zwiększony zostanie fundusz nagrodowy, na forach internetowych pojawiły się głosy rozgoryczenia oraz gotowe pomysły na to, jak odwołać Jankowskiego za rzekome podpisanie jakiegoś porozumienia ze stroną rządową, dopuszczając się w ten sposób nadużycia. Co jest grane? - czytamy w jednym ze wpisów.

Policjanci przestaną wystawiać mandaty za wykroczenia

Policjanci nieusatysfakcjonowani efektami negocjacji zapowiedzieli Wielki Protest Mundurowych 2021. W jego ramach uczestnicy mają m.in. nie wystawiać mandatów za wykroczenia, a zamiast nich stosować pouczenia. Akcja jeszcze nie ruszyła, jednak według nieoficjalnych informacji w niektórych miastach policjanci zaczęli już realizować jej założenia. Z podobną inicjatywą mieliśmy już do czynienia w 2018 roku.

Kolejne, ostateczne negocjacje Wąsika ze związkami zawodowymi policjantów mają odbyć się 13 września. ZG NSZZ Policjantów poinformował, że nie przystanie na zaproponowane 3 września warunki porozumienia z MSWiA.