Policja na granicy z Białorusią. Setki funkcjonariuszy wspiera wojsko i Straż Graniczną

i

Autor: PAP/Artur Reszko Policja na granicy z Białorusią. Setki funkcjonariuszy wspiera wojsko i Straż Graniczną

Granica

Policja na granicy z Białorusią. Setki funkcjonariuszy wspiera wojsko i Straż Graniczną

2024-06-15 12:12

Setki funkcjonariuszy wspiera wojsko i Straż Graniczną. Jak się dowiedzieliśmy, kilkuset funkcjonariuszy policji z całego kraju w ramach operacji "Zapora" przebywa w rejonach przygranicznych, aby wesprzeć działającą tam Straż Graniczną i wojsko. Skontrolowali blisko 6 tysięcy pojazdów, tym samym ujawniając ponad 100 transportów nielegalnych migrantów.

Setki policjantów na granicy z Białorusią

Jak podało w sobotnim komunikacie Biuro Komunikacji Społecznej Komendy Głównej Policji, decyzją komendanta głównego policji insp. Marka Boronia od 3 czerwca na granicy działają oddziały policji wyspecjalizowane do kontroli zamieszek. Ponadto blisko granicy działają także inne piony polskiej policji.

Sonda
Czy granica z Białorusią jest Twoim zdaniem dobrze chroniona?

Działania policji na granicy polsko-białoruskiej

Policjanci ruchu drogowego, którzy prowadzą tam działania prewencyjne i wykrywcze od początku operacji nałożyli blisko 100 mandatów karnych, skontrolowali blisko 6000 pojazdów i wykryli ponad 100 kurierów transportujących migrantów.

Policja wysłała w tereny przygraniczne również oddziały kontrterrorystów z psami służbowymi. Dodatkowo policja pomaga w szkoleniu żołnierzy w taktyce działań zespołowych. Udział w takich szkoleniach będzie możliwy dla kilku tysięcy żołnierzy. Będą uczyć się, jak postępować wobec agresywnego tłumu, w trakcie interwencji wobec osób z niebezpiecznymi narzędziami i jak działać w tzw. pododdziale zwartym, czyli zorganizowanej grupie funkcjonariuszy. Tych umiejętności nie uczono wcześniej w wojsku ze względu na odmienny charakter służb. W okolicy Białegostoku ruszyły już pierwsze takie szkolenia.

Po trwającej prawie dwa tygodnie akcji, policja nie odnotowała obrażeń wśród funkcjonariuszy, a straty w sprzęcie były niewielkie.

Co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy?! "Rząd Tuska sparaliżował żołnierzy!"