Podstawowe szkolenie wojskowe. Ile płaci polskie wojsko?
Podstawowe szkolenie wojskowe w ciągu ostatnich kilku miesięcy stało się w Polsce bardzo popularne. Ostatnio wzięła w nim udział Marianna Schreiber, czyli żona Łukasza Schreibera z PiS, ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Fotomodelka dzieli się swoimi wrażeniami ze szkolenia na Twitterze. Dzięki niej wiemy również, ile wojsko płaci za miesięczne szkolenie wojskowe.
Chodzi o pensję żołnierza zawodowego, czyli jak potwierdziła Marianna Schreiber, jest to 4560 zł brutto. Co czeka każdego, kto podejmie się trudu przejścia podstawowego szkolenia wojskowego?
Dobrowolne szkolenie wojskowe 2023 – szczegóły
Dobrowolne szkolenie wojskowe w 2023 r. trwa 28 dni. Ćwiczenia odbywają się w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia. Kandydat musi ze sobą wziąć:
- kartę powołania,
- książeczkę wojskową,
- dowód osobisty,
- numer konta,
- środki czyszczące,
- środki do prania,
- artykuły higieny osobistej.
Wojsko ostrzega, żeby ze sobą nie zabierać drogocennych rzeczy, czyli przykładowo laptopa. Uczestnikom dobrowolnego szkolenia wojskowego przysługuje:
- urlopu wypoczynkowego,
- możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej,
- prawo ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej i pierwszeństwo w naborze (po 11-miesięcznym szkoleniu specjalistycznym),
- pierwszeństwo w zatrudnieniu w administracji publicznej (po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska).
Szkolenie podstawowe w wojsku kończy się zawsze przysięgą. Armia informuje, że można również wziąć udział w ćwiczeniach specjalistycznych. Te jednak trwają 11 miesięcy.
Źródło: money.pl