O Michałowie zrobiło się głośno w 2021 roku, kiedy powstała tu pierwsza w Polsce Szkoła Disco Polo, która oprócz zwykłej klasy ogólnokształcącej, oferuje możliwość nauki w klasie estradowej. Później pojawili się filmowcy.
Władze Michałowa słyną z nietuzinkowych rozwiązań, jak choćby z tego, że jako pierwsza gmina w Polsce zrezygnowała z podatków od nieruchomości. Tym bardziej nie może dziwić fakt, że tamtejszy samorząd nie przegapił, a nawet dobrze wykorzystał zainteresowanie filmowców Michałowem jak i okolicznym zalewem Siemianówka.
Dwie komedie
W 2022 roku w miasteczku kręcono komedię "Ślicznotka", w której zagrali znani aktorzy jak: Joanna Kurowska, Dagmara Kaźmierczak, Piotr Zelt, Beata Chyczewska czy Marek Tyszkiewicz.
- Nic lepszego nie mogliśmy sobie wymarzyć. Zwykły gadżet promocyjny się zużywa, a film pozostanie - mówił Marek Nazarko, burmistrz Michałowa
Rok później ekipa Bałtyk Film ponownie zawitała do Michałowa, aby nakręcić kolejną część komedii “Ślicznotka Początek”. Gmina postanowiła skorzystać z sukcesu pierwszej produkcji, która dostał sześć nagród na ogólnopolskich festiwalach, a frekwencja w kinach była ogromna.
- Reklama po przez film, to promocja samonakręcająca się, która zostanie na długie lata. Jeżeli film wywołuje dyskusje i pokazuje miasto z dobrej strony jestem zawsze na tak - dodaje włodarz miasta.
Kryminał
Współpraca samorządu i artystów układała się na tyle dobrze, że kilka miesięcy po premierze "Ślicznotki" ruszyły zdjęcia do kolejnego filmu, produkcji kryminalnej "Tajemnica Łuki", którego historia toczyła się wokół zatopionego w zalewie Siemianówka skarbu. Michałowo ponownie odwiedzili tacy aktorzy jak: Radosław Pazura, Dorota Chotecka, Piotr Zelt czy Ryszard Doliński.
- Mieliśmy dobre warunki na planie filmowym, a z władzami Michałowa wzorową współpracę- mówi producent filmu Krzysztof Bałtyk.
Premiera "Tajemnicy Łuki" w listopadzie ubiegłego roku przyciągnęła do białostockich kin Helios tłumy. A produkcja była wyświetlana na sześciu salach jednocześnie. A Michałowo jak i Zalew Siemianówka zyskały jeszcze większą popularność.
Agnieszka Holland
Na terenie gminy powstał głośny film "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland. To dramat o kryzysie migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej.
W tym wszystkim przeplata się historia Michałowa i jego mieszkanców, którzy udzielili wsparcia migrantom, przekazując ubrania, ciepłe posiłki i nocleg.
- W zielonej granicy była tragedia ludzi i najważniejsze było pytanie: "co ja zrobiłem?" - podkreśla Marek Nazarko
Kolejne filmy
W Michałowie ruszyły zdjęcia do filmu "Cztery Dni Mateusza Wilczka" w reż. Aleksandry Maciuszek. To kolejna produkcja o kryzysie na granicy. Film z założeniu twórców ma też pokazać bogactwo kulturowe Podlasia.
Musical
W czerwcu w gminie mają ruszyć zdjęcia do pierwszego musicalu, którego producentem jest Krzysztof Bałtyk. To film oparty nieco na historii kopciuszka. Wkrótce powinniśmy poznać obsadę aktorską, wiadomo jedynie, że partie śpiewane wykonają aktorzy Teatru Variete Muza z Koszalina.
Można odnieść wrażenie, że filmowa historia Michałowa dopiero nabiera rozmachu. O tym jak się promować się przez film, opowiada burmistrz Marek Nazarko: